W czwartek podsumowano projekt Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowych, pielęgnowanie polskości oraz świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej” realizowany przez Stowarzyszenie im. Ireneusza Ślipka na rzecz dialogu polsko-żydowskiego w Warcie.
W podsumowaniu udział wzięli:
- Przewodniczący Rady Miejskiej w Warcie pan Grzegorz Kopacki,
- Burmistrz Warty pan Krystian Krogulecki,
- kierowniczka Oddziału Sieradzkiego Archiwum państwowego w Łodzi pani Adriana Bryk,
- dyrektor Warckiego Centrum Kultury pan Wiktor Baranowski,
- dyrektorki i dyrektorzy szkół podstawowych z terenu Gminy Warta
- opiekunowie grup uczniów uczestniczących w projekcie oraz
- uczniowie szkół podstawowych z Gminy Warta
Podczas podsumowania pokazano, jak wyglądają efekty projektu prezentowane w folderze "Losy mieszkańców Gminy Warta w czasie II wojny światowej" na portalu społecznościowym "Wartonalia", podano statystyki mówiące o ogromie pracy, jaką uczniowie włożyli w wyszukiwanie informacji o warcianinach biorących udział w II wojnie światowej - tych poległych w obronie ojczyzny, zamordowanych przez okupanta i represjonowanych przez niego, ale i tych, którzy przeżyli wojnę.
Przypomniano też inne elementy projektu (warsztaty archiwalne, wycieczki edukacyjne, umieszczenie replik tablic pamiątkowych w byłym hitlerowskim obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem). Po spotkaniu jego goście i uczestnicy zasadzili 400 cebulek żonkili przed cmentarzem żydowskim w Warcie i na jego terenie. To Daffodil Project mający na celu upamiętnianie ofiar (przede wszystkim dzieci) Holocaustu i podkreślający losy dzieci w regionach dotkniętych kryzysem humanitarnym.
(Źródło Promocja Gminy Warta, fot. Anna Majewska)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz