niedziela, 12 listopada 2023

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W BŁASZKACH

Dziś obchodzimy jedno z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju – 11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości, które upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku po 123 latach zaborów. Niezłomność, duma i odwaga naszych przodków pozwoliły na przetrwanie Narodu Polskiego podczas nieobecności naszej Ojczyzny na mapach Europy w wyniku jej rozbiorów. Dzisiejsza uroczystość jest lekcją historii i patriotyzmu oraz okazją do oddania hołdu przeszłym pokoleniom, które swoją postawą oraz walką o wolną Polskę, przyczyniły się do wyzwolenia naszego kraju.

(Źródło Gmina Błaszki)


Odzyskanie Niepodległości w gminie Błaszki upamiętnione zostało uroczystą mszą świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Anny w Błaszkach. Przed nabożeństwem złożono kwiaty pod pomnikiem "Bohaterom Tej Ziemi". W obchodach udział wzięli m.in. Burmistrz Błaszek Piotr Świderski, Zastępca Burmistrza Iwona Lisiak, Skarbnik Małgorzata Woźniakowska, Radni Rady Miejskiej w Błaszkach na czele z Przewodniczącym Rady Ireneuszem Hendrysiakiem, Radna Rady Powiatu Sieradzkiego Małgorzata Rojanek, Dyrektor Zarządu Oddz. MG Związku OSP RP Krzysztof Stępiński, Dyrektor Centrum Kultury Tomasz Sobczyk, Jednostki OSP wraz z pocztami sztandarowymi, dyrektorzy szkół, 44 Błaszkowska Drużyna Harcerska "Parasol", Delegacja Zarządu Miejsko–Gminnego PSL w Błaszkach, Delegacja Komisariatu Policji w Błaszkach, Delegacja Koła Emerytów i Rencistów w Błaszkach, Delegacja Koła Diabetyków w Błaszkach, Delegacja Szkoły Podstawowej w Błaszkach, zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Wydarzenie uświetniła swoim występem Miejska Orkiestra Dęta w Błaszkach. Po nabożeństwie odbył się uroczysty apel pod pomnikiem Wincentego Witosa, podczas którego został wspólnie odśpiewany hymn państwowy. Następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Błaszkach zaprezentowali część artystyczną. Pod pomnikiem oddano hołd i złożono kwiaty. Był to również czas na wręczenie okolicznościowych odznaczeń. W trakcie obchodów można było skosztować pysznych dań przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich Cienia.


W tym roku, aby uczcić 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowano pierwsze w historii gminy Błaszki biegi uliczne pn. Błaszki 2023 Razem dla Niepodległej Rzeczypospolitej. W biegach ulicami naszego miasta wzięło udział 100 uczestników. W ten sposób, w tym uroczystym dniu, sportowym wysiłkiem oddano cześć ludziom, którzy poświęcili życie, abyśmy dzisiaj mogli cieszyć się wolnością.


Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych:


KATEGORIA I (10-14 lat) - Dziewczęta:


I miejsce Maja Kuświk


II miejsce Milena Andrzejczak


III miejsce Oliwia Piekielna


KATEGORIA I ( 10-14 lat) - Chłopcy:


I miejsce Marcel Winowicz


II miejsce Krzysztof Wolak


III miejsce Łukasz Świderski


KATEGORIA II ( 15-20 lat) - Dziewczęta:


I miejsce Michalina Małolepsza


II miejsce Aleksandra Urbańska


III miejsce Martyna Józefiak


KATEGORIA II (15-20 lat) - Chłopcy:


I miejsce Tomasz Olejniczak


II miejsce Szymon Poniszewski


III miejsce Kajetan Grabowski


KATEGORIA III ( POWYŻEJ 21 lat) - Kobiety:


I miejsce Katarzyna Wietrzyk


II miejsce Karolina Błaszczyk


III miejsce Agnieszka Marchel


KATEGORIA III ( POWYŻEJ 21 LAT) - Mężczyźni:


I miejsce Karol Mańka


II miejsce Wiktor Młotkiewicz


III miejsce Marcin Jezierski


Gratulacje dla wszystkich uczestników biegu, bo zwycięzcą był dzisiaj każdy, kto uczcił odzyskanie niepodległości patriotycznie i sportowo. Dlatego też każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom oraz medal, a zwycięzcy dodatkowo nagrody rzeczowe.


Burmistrz Błaszek dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tak ważnego wydarzenia, a także mieszkańcom oraz gościom za udział w uroczystości.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz