wtorek, 14 listopada 2023

Spotkanie z alpinistą Adamem Bieleckim

Zapraszamy na spotkanie z alpinistą, taternikiem i podróżnikiem Adamem Bieleckim - uczestnikiem zimowej wyprawy narodowej na K2, bohaterem głośnej akcji ratunkowej na Nanga Parbat, dzięki której udało się uratować życie francuskiej himalaistce Elizabeth Revol. Spotkanie odbędzie się 16 listopada o godz. 17:00 w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu.


Adam Bielecki wspina się w górach od 20 lat. Był liderem kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. Jest zdobywcą wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, najmłodszego, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri, 7010 m.

W 2011 roku zdobył piąty szczyt świata, Makalu, 8463 m. Rok później wraz z Januszem Gołąbem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I, 8068 m, co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic, a także uznane za największe osiągnięcie w dziedzinie eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy portal amerykański explorersweb. Zdobył K2 i Broad Peak – pierwsze zimowe wejście.
Na wiosnę 2014 roku wziął udział w zakończonej sukcesem wyprawie na północną ścianę Kanczendzongi kierowanej przez Denisa Urubko. Zimą 2016 r. razem z Jackiem Czechem podjął próbę pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat, 8125 m.

W ramach ekspedycji "Annapurna Polsped Expedition 2017" wraz z Felixem Bergiem i Rickiem Allenem zdobył w lekkim stylu siedmiotysięcznik Tilicho Peak, a także podjął zaawansowaną próbę wyznaczenia nowej drogi na dziewiczej, północnej ścianie Annapurny, 8091 m.
W 2018 r. razem z Felixem Bergiem wytyczył nowy wariant drogi na zachodniej ścianie Gasherbruma II, 8035 m.
Adam Bielecki nigdy nie używa dodatkowego tlenu z butli podczas swoich wspinaczek.

Himalaista został odznaczony m. in. Orderem Odrodzenia Polski oraz Orderem Narodowym Legii Honorowej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce, jest absolwentem psychologii UJ.
W 2017 r. ukazała się jego pierwsza książka pt. „Spod zamarzniętych powiek”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz