środa, 15 listopada 2023

Umowa na Dworek Modrzewiowy podpisana

Paweł Osiewała prezydent Sieradza oraz Brygida Slabska, prezes zarządu Fundacji Most the Most, podpisali wczoraj w Warszawie umowę na wypłatę grantu w wysokości miliona złotych na rewaloryzację Dworku Modrzewiowego.

Wczorajsze złożenie podpisu pod umową to konsekwencja historii, która zapoczątkowana została w lutym tego roku. To właśnie wtedy Urząd Miasta Sieradza rozpoczął kampanię społeczną, namawiającą, by mieszkańcy Sieradza zgłaszali Dworek Modrzewiowy do konkursu "Nasz Zabytek", prowadzonego właśnie przez Fundację Most the Most. - Nasz obiekt i postawa sieradzan, którzy wsparli naszą inicjatywę, zrobiły tak ogromne wrażenie na komisji konkursowej, że to właśnie Dworek okazał się zwycięzcą konkursu w województwie łódzkim.  Konkurencja nie była byle jaka, bo do Fundacji zgłoszono liczne łódzkie kamienice, pałac Scheiblera w Łodzi, pałac w Ozorkowie, zamek w Łęczycy i wiele innych zabytków. Nasz Dworek Modrzewiowy oczarował jury konkursu. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie wspólne działanie Urzędu Miasta i mieszkańców Sieradza. Dziękuję wszystkim za wsparcie i zaangażowanie w akcję. Milion złotych przyznane przez Fundację Most the Most, to początek zmian, które obejmą nie tylko sam dworek, ale również także park Staromiejski, amfiteatr i okolice rzeki - mówi Paweł Osiewała.

Podpisana w Warszawie umowa zakłada, że do listopada 2025 r. wykonane zostaną prace polegające m.in. na wymianie stolarki okiennej, przebudowie schodów zewnętrznych, dostosowaniu obiektu dla osób niepełnosprawnych, wymianie instalacji elektrycznej, remoncie instalacji wodno-kanalizacyjnej i dostosowaniu pomieszczeń do nowych funkcji.

Urząd Miasta na rewaloryzację Dworku Modrzewiowego pozyskał również 1 470 000 zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Dzięki temu uda się m.in. zabezpieczyć fundamenty, przeprowadzić odnowienie i konserwację elewacji, odnowić taras czy naprawić dach. 

W sumie wartość całej inwestycji szacowana jest na 2,5 mln zł, z czego wkład własny Urzędu Miasta ma wynieść 30 tys. zł.

- Po przeprowadzeniu wszystkich prac, zgodnie ze wskazaniami mieszkańców, którzy wzięli udział w II etapie konkursu Fundacji Most the Most, zrewaloryzowany Dworek będzie pełnił nowe funkcje społeczne, m.in. zlokalizowane zostanie w nim Centrum Inicjatyw Społecznych, Inkubator Organizacji NGO, Świetlica Młodzieżowa oraz Lokalny Punkt Historii. W obiekcie podejmowane będą również inne działania kulturalne i prospołeczne - wyjaśnia Michał Sitarek, kierownik Referatu Promocji UM Sieradza.

(Źródło Urząd Miasta Sieradz)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz