środa, 29 listopada 2023

Wigilia św. Andrzeja - tradycja i obchody

W wigilię św. Andrzeja, a więc w nocy z 29 na 30 listopada tradycyjnie obchodzone są „Andrzejki”, będące dla wielu osób okazją do zorganizowania ostatniej zabawy przed adwentem. Znając jednak upodobania Polaków do zabawy, część z nich obchodziła andrzejki w miniony weekend a kolejna część będzie obchodzić w przyszły.

Tradycje andrzejkowe mają bardzo długą historię. Pierwsze wzmianki o obrzędach związanych z Andrzejkami udokumentowano w Polsce już w XVI wieku, ale to starożytna Grecja uznawana jest za kolebkę tego święta. Zwyczaje dotyczące Andrzejek opierały się na połączeniu świata rzeczywistego z pozaziemskim, fantazji i magii, a także na przypisywaniu ludzkim duszom nadprzyrodzonych talentów i zmysłów.

Dawniej Święto Andrzeja było traktowane niezwykle poważnie. Rytuały były odprawiane w samotności, a otrzymane w ich wyniku nowiny wyznaczały nastawienie młodych kobiet do płci męskiej. O tym, że pierwsze andrzejkowe wróżby nie miały nic wspólnego z huczną zabawą i tańcami świadczy na przykład stara tradycja, która polegała na całodziennym poście i modlitwach.

Do dziś przetrwały już tylko nieliczne zwyczaje andrzejkowe. Najbardziej popularne jest lanie wosku przez klucz, rzucanie karteczkami i układanie lub przestawianie butów. W dzisiejszych czasach Andrzejki stały się przede wszystkim rozrywką. Do obchodów i wspólnych zabaw dołączyli również mężczyźni, a wróżby straciły wyłącznie matrymonialne przeznaczenie. Na podstawie np. lania wosku przez klucz do zimnej wody można dziś próbować poznać nie tylko imię ukochanego, ale swoją przyszłość – przewidzieć nadchodzący awans lub ciężki okres w pracy. Większość andrzejkowych zabaw to po prostu imprezy.

(Źródło internet)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz