piątek, 17 listopada 2023

Zastrzeż swój PESEL

 Chcesz mieć pewność, że nikt nie wykorzysta Twojego numeru PESEL bez Twojej wiedzy? Zastrzeż PESEL to usługa, dzięki której nikt nie weźmie na Ciebie kredytu, ani nie kupi sprzętów na raty. Możesz to zrobić już dzisiaj.

To pierwszy etap wdrażania tak zwanego rejestru zastrzeżeń PESEL, który ma nas uchronić przed skutkami kradzieży tożsamości i na przykład wzięcia kredytu na nasze dane. Drugi etap nastąpi 1 czerwca 2024 roku. Wtedy instytucje takie jak banki, firmy telekomunikacyjne i notariaty będą zobowiązane sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Dokonywać tego będą m.in. przy otwieraniu konta bankowego, udzielaniu kredytu czy wydawaniu karty kredytowej.

Jak to zrobić?

  • Najszybciej i najprościej w aplikacji mObywatel. W każdej chwili zastrzeżenie da się cofnąć. Łatwo będzie też sprawdzić historię weryfikacji numeru PESEL przez instytucje, firmy i osoby prywatne, a także podejrzeć historię zmian.
  • Zastrzeżenie numeru PESEL jest też możliwe także poprzez stronę obywatel.gov.pl - do uwierzytelnienia wystarczy  e-Dowód lub Profil Zaufany.


         Zaloguj się.
         Wybierz Twoje dane, następnie kliknij Rejestr Zastrzeżeń PESEL.
         Wybierz „Zastrzeż PESEL” lub „Cofnij zastrzeżenie” – jeśli chcesz cofnąć zastrzeżenia.

  • Tradycyjnie w Urzędzie Miasta (pl. Wojewódzki 1)
  • Poprzez bankowość elektroniczną. Źródło UM Sieradz.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz