niedziela, 24 grudnia 2023

139 rocznica urodzin Antoniego Cierplikowskiego

Antoni Cierplikowski urodził się 24 grudnia 1884 r. w Sieradzu. W wieku 11 lat zetknął się po raz pierwszy z zawodem fryzjera a uczył się go w Łodzi u wuja Pawła Lewandowskiego, który miał tam zakład fryzjerski. W 1901 r. z grzebieniem i 5 frankami w kieszeni wyjechał do Paryża, gdzie w bardzo młodym wieku zdobył światową sławę. 

W 1910 roku miał już swój zakład fryzjerski. Dzięki aktorce teatralnej Ève Lavallière, wylansował nową fryzurę a’la garçon, czyli na chłopczycę, która w połączeniu z sukienkami Coco Chanel stała się początkiem nowego wizerunku kobiety po pierwszej wojnie światowej.

Do jego klientek należały Mata Hari, Josephine Baker, Bette Davis, Brigitte Bardot i Eleanor Roosevelt. Nadzorował pracę fryzjerów podczas koronacji Jerzego VI i Elżbiety II.

Pod koniec życia, po śmierci żony, wrócił do rodzinnego Sieradza gdzie zmarł w wieku 92 lat. Jego grób znajduje się na Cmentarzu Parafialnym w Sieradzu a na Rynku sieradzkim ustawiony jest jego pomnik, gdzie "Mistrz Antoine" stoi przy fotelu i gestem zaprasza na niego przechodniów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz