czwartek, 21 grudnia 2023

Debata z seniorami "Bądź czujny nie daj się nabrać"

Sieradzcy policjanci zorganizowali debatę społeczną poświęconą bezpieczeństwu osób starszych „Bądź czujny, nie daj się nabrać”. Mundurowi oraz pracownik WORD-u spotkali się z podopiecznymi Dom dziennego pobytu i Klubu Seniora działających przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Debata poświęcona była tematyce zagrożeń czyhających na seniorów. Wiele uwagi poświęcono również zasadom bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Mając na uwadze szeroko rozumiane bezpieczeństwo osób starszych, policjanci sieradzkiej komendy na czele z Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego komisarzem Jarosławem Rylem oraz przedstawicielem Terenowego Oddziału  Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego zorganizowali debatę społeczną „Bądź czujny, nie daj się nabrać”. 

Policjanci uwrażliwili seniorów na sytuacje, w których mogą stać się ofiarą przestępstwa. Omówili jakie metody  stosują oszuści, aby wyłudzić pieniądze, w tym m.in. „na wnuczka”, „pracownika socjalnego”, „na policjanta”, „na pracownika instytucji”, „pracownika banku”, „na zdalny pulpit”.  

Funkcjonariusze wyjaśnili uczestnikom spotkania co zrobić, aby się przed nimi uchronić i  jak postępować w przypadku zagrożenia. Przypominali o kontakcie na  numeru alarmowy 112. 

Prelekcję na temat  problematyki bezpieczeństwa w ruchu drogowym wygłosił  pracownik sieradzkiego oddziału WORD–u. Wykład wzbogaciła prezentacja  multimedialna. 

Przedstawione zostały zagrożenia na jakie narażeni są uczestnicy ruchu drogowego. Przypomniano podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach.

Uwrażliwiono seniorów jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, szczególnie w okresie jesienno - zimowym, kiedy szybciej zapada zmrok i piesi są słabiej widoczni na drodze. 

W tych warunkach nawet najmniejszy odblask niejednokrotnie może zapobiec tragedii. Zwrócono uwagę na zasady przechodzenia przez jednię. Podkreślono, że mimo, że pieszy ma pierwszeństwo, jednak zawsze należy być ostrożnym i nie wchodzić na przejście bezpośrednio z chodnika. 

Na koniec spotkania przekazano seniorom ulotki i materiały profilaktyczne, które warto zostawić w widocznym miejscu w domu. 

Wszystko po to, aby co jakiś czas przypomnieć sobie, że niestety oszuści cały czas są aktywni i trzeba być czujnym, aby nie stać się ich ofiarą i wiedzieć jak się przed nimi chronić. 

Ponadto seniorzy wyposażeni zostali w elementy odblaskowe ufundowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Źródło KPP Sieradz.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz