czwartek, 14 grudnia 2023

W Warcie odsłonięto mural upamiętniający Stanisława Szukalskiego

W dniu 13 grudnia w Warcie oficjalnie odsłonięto mural "Stanisław Szukalski- artysta, mistyk, wizjoner...". Mural upamiętnia postać urodzonego w Warcie pod koniec XIX wieku Stanisława Szukalskiego. Data nie jest przypadkowa. To właśnie 13 grudnia przypada 130. rocznica urodzin artysty.
 
Dzisiejsze wydarzenie rozpoczął występ utalentowanej młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Warcie. Oficjalnie spotkanie otworzył Krystian Krogulecki, burmistrz Warty:
- Jednym z podstawowych zadań samorządu gminnego jest dbałość o dziedzictwo kulturowe. Naszym lokalnym dziedzictwem kulturowym jest niewątpliwie twórczość wielkich ludzi, którzy się tutaj urodzili. Jednym z takich artystów jest Stanisław Szukalski, który sam siebie określał jako Stach z Warty!
 
Twórcą i wykonawcą muralu jest Czesław Łacwik, znany artysta z regionu:
-U podnóża muralu jest pokazane miejsce gdzie się wszystko zaczęło. Łączy się to z rzeźbą- Walką czyli Walka ilości z jakością. Tuż obok po środku jest dzieło mówiące o Mikołaju Koperniku. Po prawej stronie obok Walki są Narodziny Myśli . A wyżej jest Medea. Po lewej stronie są dwa elementy. Jeden to projekt pomnika Juliusza Słowackiego a on opiera się na wizji mostu. Wszystko na górze połączone jest elementem pejzaży Wysp Wielkanocnych- mówi o swojej pracy Czesław Łacwik
 
Po krótkich przemówieniach uczestnicy spotkania udali się do Muzeum Miasta i Rzeki Warty, PTTK w Warcie- tam można było obejrzeć wystawę, pamiątki a także Album o Stanisławie Szukalskim. Historię artysty opowiedziała też Barbara Cichecka, dyrektor muzeum w Warcie.
 
Przypomnijmy- Stanisław Szukalski "Stach z Warty"(1893-1987) to urodzony w Warcie artysta, rzeźbiarz, malarz, rysownik, projektant i teoretyk, przywódca Szczepu Rogate Serce i przyszywany dziadek Leonadro DiCaprio. Mural o Stanisławie Szukalskim powstał w roku 130 rocznicy urodzin artysty. Oprócz wartości estetycznej dodatkowym aspektem i atutem tego zadania jest docieplenie ściany szczytowej budynku komunalnego. Mural ma upamiętnić postać Stanisława Szukalskiego. Był On niepokornym artystą, który już od najmłodszych lat był rozdarty pomiędzy rodzinnym krajem a Stanami Zjednoczonymi, gdzie po raz pierwszy trafił wraz z rodzicami w wieku kilku lat. Wrócił na studia do Polski, ale ostatecznie zamieszkał za Wielką Wodą na stałe. W kalifornijskim środowisku artystycznym warcki artysta jest dzięki temu doceniany. Wśród jego orędowników znalazł się m.in. właśnie Leonardo DiCaprio, którego ojciec znał się z Szukalskim.
 
Warto zobaczyć też Mural "Historia miasta Warty wspaniałych zwykłych ludzi", mural przedstawia osoby pochodzące z Warty, które były znane na całym świecie. Wśród nich jest m.in. Stanisław Skarżyński- pierwszy Polak, który przeleciał nad Atlantykiem. Mural znajduje się przy ulicy Kaliskiej, obok stacji Orlen. Wykonał go ten sam artysta- Czesław Łacwik.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz