czwartek, 18 stycznia 2024

79. rocznica bombardowania Sieradza. Zaproszenie na uroczystości

To było bezcelowe, niczym nie uzasadnione barbarzyństwo w efekcie którego zginęło ponad 100 sieradzan a przeszło 200 zostało rannych. W sobotę przypada 79 lat od zbombardowania Sieradza przez lotnictwo radzieckie.

20 stycznia 1945 r. był jednym z najsmutniejszych dni w historii Sieradza. Co gorsza nic nie zwiastowało, że w praktycznie opuszczonym przez niemieckich żołnierzy mieście, może dojść do tragedii. Chwilę po godzinie 15 nad Sieradzem pojawiły się samoloty z charakterystyczną czerwoną gwiazdą na skrzydłach. Kilka minut później rozpoczęło się bombardowanie bezbronnego miasta. Była to najprawdopodobniej zemsta za zamordowanie pilota. Od radzieckich bomb zginęło przeszło 100 sieradzan. Ponad 200 odniosło rany. W wyniku nalotu zburzonych zostało też kilka domów przy Rycerskiej, Zamkowej, Warszawskiej i w Rynku.

Jak co roku, uczczona zostanie pamięć o tym tragicznym wydarzeniu.

Program uroczystości:

20 stycznia

godz. 18.00 - nabożeństwo pamięci ofiar sowieckiego nalotu na Sieradz (Bazylika Mniejsza)

godz. 19.00 - złożenie kwiatów pod Ścianą Memorialną przy Bazylice Mniejszej.

Dodatkowo, we wszystkich miejskich szkołach podstawowych, w piątek 19 stycznia, równo o godz. 12.00 szkolne społeczności uczczą pamięć o ofiarach bombardowania minutą ciszy.

(Źródło Urząd Miasta Sieradz)

1 komentarz:

  1. Tak samo jak bombardowania miast zachodniej Europy przez lotnictwo alianckie.Ale te się nie liczą,bo to nie ruscy bombardowali.

    OdpowiedzUsuń