poniedziałek, 15 stycznia 2024

Sesja popularnonaukowa poświęcona historii rodziny Barbary i Ignacego Lipskich w Błaszkach

13 stycznia br. na sali widowiskowej Centrum Kultury w Błaszkach odbyła się sesja popularnonaukowa poświęcona historii rodziny Barbary i Ignacego Lipskich. Wydarzenie to stanowiło nawiązanie do sesji naukowej, która odbyła się w dniach 7-8 października w Kazimierzu Biskupim, gdzie przeprowadzono wykłady poświęcone dokonanym w czasie renowacji odkryciom prochów Barbary Lipskiej oraz zachowanej w dobrym stanie jedwabnej sukni, w której została pochowana.


Sesję otworzył burmistrz Błaszek Piotr Świderski, który na wstępie przytoczył kilka faktów historycznych związanych z Błaszkami, po czym rozpoczęto wystąpienia prelegentów.

Jako pierwszy wystąpił mgr Waldemar Dryjański z prezentacją pt. „Barbara Lipska-Żychlińska i Ignacy Lipski w zapisach kronikarskich Dominika Elewskiego".

Kolejny wykład pt: „Wstępne opracowanie antropologiczne wybranych pochówków odkrytych w 2022 roku w kryptach kościoła kazimierskiego klasztoru w tym domniemanych szczątków Barbary Lipskiej” został zaprezentowany przez prof. Tomasza Kozłowskiego.

Następne wystąpienie pt. „Status materialny pochowanych w kryptach kościoła kazimierskiego klasztoru” zaprezentowała pani prof. Małgorzata Grupa.

Na koniec wysłuchaliśmy prelekcji pt. „Działalność polityczno ekonomiczna Ignacego i Józefa Lipskich w Błaszkach w drugiej połowie XVIII wieku", którą wygłosił dr Marek Król.

Zorganizowana w Błaszkach sesja popularnonaukowa miała na celu przybliżenie historii rodziny Lipskich oraz elementów dziedzictwa lokalnego. Przedstawione na niej referaty poszerzyły naszą wiedzę o historii Błaszek i rzuciły nowe światło na historię naszego miasta.

Konferencji towarzyszyła wystawa strojów i reliktów odkrytych w Kazimierzu Biskupim. Wstęp na spotkanie był wolny, a dla uczestników sesji przygotowano słodki poczęstunek oraz kawę i herbatę.

Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie i uczestnictwo w tym ciekawym i pouczającym wydarzeniu.

(Źródło Gmina Błaszki)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz