piątek, 2 lutego 2024

"Bezpieczne Ferie 2024" - policjanci z wizytą na półkoloniach w sieradzkiej "dziesiątce"

W ramach działań „Bezpieczne ferie” policjanci spotkali się z dziećmi wypoczywającymi na półkoloniach w Szkole Podstawowej nr 10 w Sieradzu. Funkcjonariusze zaoferowali najmłodszym cenną lekcję policyjnej profilaktyki, poruszając wiele zagadnień dotyczących bezpiecznych zachowań podczas zimowego wypoczynku.

Uczniowie klas młodszych sieradzkiej „dziesiątki” korzystający z bogatej oferty zajęć półkolonijnych, mieli okazję wysłuchać wielu wskazówek policjantów, jak bezpiecznie spędzać wolny czas podczas ferii zimowych. 

Funkcjonariusze przypominali, aby podczas odpoczynku i beztroskiej zabawy, nie zapominali o czyhających zagrożeniach. Policjanci omówili zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię, uświadamiali jak ważne jest noszenie odblasków. Mogą  to być elementy doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Podkreślali, aby umieszczać je w miejscu widocznym dla innych uczestników ruchu, szczególnie kierowców. Funkcjonariusze przypomnieli najmłodszym zasady bezpiecznego wypoczynku w domu.

Szczególnie podkreślono, aby nie otwierać drzwi nieznajomym, nie wpuszczać do mieszkania obcych osób. Policjantki poruszyły również temat bezpieczeństwa w sieci. Mówiły o zagrożeniach, które mogą być związane z niewłaściwym korzystaniem z Internetu. 

Podkreśliły  jak istotna  jest zasada ograniczonego zaufania, ochrona swoich danych i swojej prywatności. Szczególną uwagę zwrócono jak niebezpieczne jest zawieranie znajomości i nawiązywanie kontaktów z osobami poznanymi w Internecie, zgodnie z zasadą – „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie monitora”  Policjantki uczuliły dzieci na treści jakie zamieszczają - ,,Internet nie zapomina -  co raz w nim umieścisz pozostaje w sieci”. 


Mundurowi przestrzegali dzieci przed kontaktami z bezpańskimi psami, które choć miłe i spokojne mogą być niebezpieczne i dotkliwie pogryźć. Uczulali dzieci, że nie wolno podchodzić do zwierzęcia, które nie ucieka przed nimi, nie wolno go głaskać lub drażnić w jakikolwiek sposób. 

Policjanci instruowali jak zachować się w razie kontaktu z psem oraz prezentowali postawę żółwia, którą należy przyjąć, aby zminimalizować skutki ewentualnego ataku. Wszystkie dzieci otrzymały od policjantów tematyczne malowanki. Źródło KPP Sieradz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz