poniedziałek, 5 lutego 2024

Kwalifikacje wojskowe w Sieradzu rozpoczęte

W podziałek (5 lutego) w Sieradzu rozpoczęły się kwalifikacje wojskowe. Inauguracja poboru rozpoczęła się konferencją prasową a wzięli w niej udział: wojewoda łódzki Dorota Ryl, starosta sieradzki Mariusz Bądzior, v-ce starosta sieradzki Michał Pabich oraz oficerowie Wojska Polskiego płk dypl. Jarosław Wasilewski i ppłk Daniel Jurewicz.

Kwalifikacja wojskowa to nic innego jak nadanie osobą przychodzącym dziś na badania kategorii wojskowych określających ich przydatność do wojska. W całym województwie jest 13600 osób które będą otrzymywały kwalifikacje wojskową, w tej grupie jest 600 kobiet. W powiecie sieradzkim na komisję wojskową zostało wezwanych 715 osób w tym 60 kobiet. Komisje wojskowe czekają również na ochotników.

W trakcie kwalifikacji wojskowej każdy biorący w niej udział przechodzi odpowiednią weryfikację poprzez badania z psychologiem oraz z lekarzem. Po badaniach tych otrzymuje kategorię wojskową, która wyrażona jest za pomocą jednej z czterech liter: A, B, D czy E.

A - zdolny do służby wojskowej

B - czasowo niezdolny do służby wojskowej, najczęściej przez czasowe ogólne pogorszenie stanu zdrowia. Osoby takie otrzymają ponownie wezwanie do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została niezdolność

D - niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk

E - trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej. Osoba taka nie będzie podlegała już obowiązkowi wojskowemu

Za nieusprawiedliwioną nieobecność po otrzymaniu wezwania na komisje wojskową grozi grzywna. Tę z automatu zwykle nakłada wójt, burmistrz lub prezydent, w zależności od miejsca zamieszkania osoby która na kwalifikacji wojskowej jest nieobecna. Osoba nieobecna na kwalifikacji wojskowej może zostać doprowadzona na nią przez policję.


1 komentarz:

  1. Żenada, tyle było wcześniej kwalifikacji i nikt nie robił żadnych pokazówek.
    Śmieją się z PiS, a bazują wyłącznie na tym, co oni wprowadzili. To polityka może być w wojsku?

    OdpowiedzUsuń