czwartek, 25 kwietnia 2024

"Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem"

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Hałas stanowi problem dla milionów ludzi na całym świecie. Negatywnie wpływa na zdrowie i jakość życia. W tym dniu zachęcamy do szczególnego zwrócenia uwagi na ten problem. Hałas, czyli nadmierna emisja energii akustycznej, jest jednym z najbardziej szkodliwych i uciążliwych rodzajów zanieczyszczeń środowiska. Głównymi źródłami hałasu są obiekty przemysłowe, ruch drogowy, kolejowy i lotniczy.


Zagrożenie dla zdrowia i życia

Może negatywnie wpływać na ludzi, np. powodując utratę słuchu, wywołując problemy sercowo – naczyniowe, a nawet zaburzenia psychiczne. W niekorzystny sposób oddziałuje również na przyrodę powodując np. problemy behawioralne u zwierząt.

Z uwagi na ważność problemu dzień 25 kwietnia ogłoszono Międzynarodowym Dniem Świadomości Zagrożenia Hałasem. Pierwsze obchody Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem odbyły się w 1995 r. z inicjatywy Ligii Niedosłyszących, z kolei w Polsce, zapoczątkowało je w 2000 r. Towarzystwo Higieny Akustycznej.

Przy tej okazji zachęcamy do podejmowania działań mających na celu zmniejszenie hałasu w swoim najbliższym otoczeniu.

Hałas pod kontrolą

Przedsiębiorca, który emituje hałas, mając świadomość jego negatywnych skutków na środowisko ma obowiązek wykonywać pomiary wielkości emisji hałasu do środowiska. Nad wykonywaniem powierzonych przedsiębiorcy obowiązków czuwa Inspekcja Ochrony Środowiska.

W 2022 r. Inspekcja Ochrony Środowiska przeprowadziła 1 872 kontrole dotyczące przestrzegania przepisów ochrony środowiska w zakresie emisji hałasu do środowiska. Dla części tych kontroli inspektorzy dokonali pomiarów hałasu.

Więcej informacji o zadaniach kontrolnych GIOŚ i obowiązkach kontrolowanego możesz przeczytać, pod poniższym linkiem: https://www.gov.pl/web/gios/emisja-halasu-do-srodowiska3

(Źródło GOV.pl)

7 komentarzy:

  1. noooo żeby to jeszcze normy hałasu były przestrzegane w zakładach pracy to by było fajnie

    OdpowiedzUsuń
  2. w moim nie są przestrzegane, sam kierownik powiedział że mam wyjąć słuchawki z uszu bo nie będę UWAGA CYTUJĘ "Słyszał że się pali"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jakiś debil ten kiero ???

      Usuń
    2. Co z tego że są normy jak i tak pracodawcy mają w d....e że ktoś ogłuchnie. Żeby jeszcze odszkodowanie za ogłuchnięcie z powodu hałasu w pracy było bardzo duże ale to Polska tu się kradnie !!!!

      Usuń
  3. jeżeli w kraju nie szanuje się obywatela to sobie możecie normy wprowadzać !!!

    OdpowiedzUsuń
  4. Błagam, pracodawcy nigdy sobie nie robili nic z tego że jest hałas. U mnie w robocie kupił dla jaj odpustowe słuchawki, które nic praktycznie nie dawały a po miesiącu się rozpadły.

    OdpowiedzUsuń
  5. a tak na marginesie PIP trzeba rozwiązać najlepiej ich wszystkich zwolnić dyscyplinarnie bo i tak sobie nic nie robią ze zgłoszeń od ludzi

    OdpowiedzUsuń