sobota, 6 kwietnia 2024

Wystawa prac Katarzyny Rumińskiej “FDM IDENTITY”

Katarzyna Rumińska w swojej twórczości bada zagadnienia związane z kondycją człowieka oraz metaforyzacją relacji międzyludzkich poprzez materializację obszaru pomiędzy przestrzenią emocjonalną i symboliczną. W pracach artystki przewija się zagadnienie emocji, synteza świata duchowego z realnym, poszukiwanie tożsamości i przynależności społecznej, a także odniesienia do uprzywilejowania i trajektorii losów jednostki. Katarzyna Rumińska analizuje wpływ wyborów i pętli zdarzeń na kształtowanie doświadczeń. Jej obiekty-obrazy mają na celu przedłużenie przestrzeni. To prace wielomodułowe, w których zarówno anatomia zewnętrza, jak i wewnętrzna, są równie ważne. Istotna dla artystki jest interaktywność zarówno dosłowna, jak i przenośna - rozumiana jako wzajemne oddziaływanie dzieła i odbiorcy.

W swoich pracach, Katarzyna Rumińska sięga do geometryzacji myśli, łącząc geometrię z formami bardziej organicznymi. Tworzy obiekty, które oscylują w przestrzeni między kategoriami, sytuujące się pomiędzy "malarstwem rzeźbiarskim", tkaniną unikatową, asamblażem i instalacją. Gest artystyczny zestawia ze śladem użytego narzędzia (dysze drukarek 3D, igła, ołówek, igła tkacka). Używa różnorodnych mediów, bada ich wzajemne asocjacje, tworząc kompozycje symultaniczne, których faktura i forma mają wyrazić potencjał do wizualnego wywoływania wrażeń haptycznych. Pracuje z różnymi tworzywami, od włókien biodegradowalnych, przez nici, tkaniny aż po farbę i ołówek. W procesie twórczym szczególne znaczenie ma dla niej fizyczne doświadczenie z materiąmalarsko-rzeźbiarską.

Od 2018 roku Katarzyna Rumińska realizuje cykl "FDM", składający się z ośmiu kolekcji (Immersion, Loop, Expanse, Extend, Unlock, Upgrade, Underground i Interlinked). Na wystawie "FDM Identity" przenikają się prace powstałe na przestrzeni ostatnich 6 lat. Znajdziemy tu całe spektrum obiektów, od monochromatycznych miniatur, poprzez tkaniny unikatowe, aż do wielkoformatowych obrazów rzeźbiarskich. Obiekty akcentują jakości przestrzenne i apelują do zmysłów, wzroku i dotyku, zachęcając do głębszej analizy i zapraszając do badania struktur, kompozycji i kontemplacji.

Katarzyna Rumińska, urodzona w 1988, doktora sztuk plastycznych, artystka multidyscyplinarna, kuratorka wystaw, adiunktka. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wykorzystuje koncepcję twórczej symbiozy człowieka i maszyny, rozpatruje zagadnienia związane z metaforyzacją relacji między ludzkich przez materializację przestrzeni pomiędzy. Eksploruje kondycję psychiczną tkanki społecznej. Autorka wystaw indywidualnych (Cykl FDM), brała udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą (Bułgaria, Słowacja, Ukraina, Niemcy, Hiszpania, Grecja, Japonia). Ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia: Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Dzieła Annale ZPAP Toruń 2018-19, Galeria ZPAP, Toruń; Wyróżnienie Honorowe – VI Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Kolaż-Asamblaż, galeria GSW BWA, Olkusz; Wyróżnienie Honorowe – 27 Międzynarodowy Wschodni Salon Sztuki Lublin 2023, Centrum Spotkania Kultur, Lublin. Jej prace znajdują się w zbiorach Galerii Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Olkuszu i Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

(Źródło BWA Sieradz)

Wystawa potrwa do 30 kwietnia














































































2 komentarze:

  1. Fajna ta sztuka, szkoda tylko że BWA słabo się ogłasza o wernisażach i ja jako mieszkaniec nic nie wiem że możemy zobaczyć takie fajowe prace. Więcej ogłoszeń w lokalnych mediach bo sam plakat przed BWA to zdecydowanie za mało

    OdpowiedzUsuń
  2. Było ogłoszenie na nasze.fm o wernisażu, poza tym warto odwiedzać stronę internetową BWA Sieradz

    OdpowiedzUsuń