niedziela, 9 czerwca 2024

Dziś jest Dzień Przyjaciela

Jedna z popularnych sentencji życiowych mówi o tym, że jeśli człowiek jest zdrowy, ma rodzinę, dach nad głową i wiernego przyjaciela, to jest bogatszy niż mu się wydaje. 9 czerwca swoje święto mają właśnie osoby, które często są nam bliskie niczym rodzina. Wydarzenie ma na celu umacnianie więzi pomiędzy ludźmi, uświadamianie, jakim drugi człowiek może być oparciem w każdej trudnej sytuacji.


Kim jest prawdziwy przyjaciel?

Słowo „przyjaciel” wywodzi się od czasownika „przyjać”, „sprzyjać”. A jak rozpoznać, że ktoś jest naszym kompanem na dobre i na złe? Czasami mamy takich ludzi obok siebie, a nie potrafimy dostrzec, że to są prawdziwi przyjaciele. Pierwsza rzecz to okres znajomości. By ktoś zasłużył na miano przyjaciela, trzeba czasu. Trudno nazwać tak kogoś, kogo znamy kilka miesięcy czy rok. To za krótko, by sprawdzić się w życiowych sytuacjach, kiedy jedna ze stron potrzebuje pomocy, wsparcia. Nieprzypadkowo powiedzenie że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie jest jak najbardziej trafne. Dlatego wielu lat wymaga rozpoznanie, kto nim jest. Kto stanie za naszymi plecami, kiedy wszyscy inni się odwrócą? Kto nas odwiedzi w szpitalu jeśli zachorujemy? Kto pożyczy większą sumę pieniędzy? Kto pomoże zrobić nam remont i nie weźmie za to ani złotówki? Na drugim biegunie są osoby, które trzymają się innych tylko dlatego, że są oni popularni albo bogaci. Kiedy to znika, razem z nim odchodzi pseudo przyjaciel.


Przyjaciel to osoba, z którą dzielimy nasze tajemnice, radości, smutki. Możemy przyjść do niego bez zaproszenia w samym środku nocy, a on otworzy drzwi. Przyjaciel będzie nas wspierał na dobre i na złe, nawet jeśli nie do końca będzie przekonany o słuszności sprawy. Przedstawi swoją opinię, wyrazi wątpliwości, ale w razie potrzeby stanie po naszej stronie. Lojalność to jeden z najważniejszych elementów udanej relacji, testowany na przestrzeni całej znajomości.


Dzień Przyjaciela

Jak spędzić 9 czerwca? Sprawa jest oczywista - ten dzień najlepiej spędzić więc wspólnie, przyjaciele mają zazwyczaj podobne zainteresowania, np. sport czy muzyka. Można się wybrać na dobry obiad, do pubu czy pojeździć na rowerze. Pomysłów nie powinno zabraknąć. Niektórzy z okazji święta wręczają swoim kompanom drobne prezenty, wysyłają życzenia, jeśli bezpośredni kontakt jest utrudniony.


W dniu święta warto też pomyśleć nieco o ludziach z przeszłości - każdy z nas pewnie zna bliską osobę, z którą urwał się kontakt. W Dzień Przyjaciela może warto odnowić znajomość? W końcu najlepsze przyjaźnie rodzą się na podwórku czy w szkole, we wczesnych latach życia. Pielęgnowanie takich relacji nie zawsze jest łatwe, ale w ten sposób można zbudować prawdziwą przyjaźń. W późniejszych latach, kiedy mamy już swoją rodzinę, o wiele trudniej jest poznać „bratnią duszę”. Warto więc dać niektórym ludziom jeszcze jedną szansę.

(Źródło internet)

3 komentarze:

  1. Kiedyś było ich więcej ,dziś świat pędzi mamy telefony komunikatory internet, a mimo to brak nam przyjaciół myślę że to jeden z paradoksów ,, współczesnego świata "

    OdpowiedzUsuń
  2. a ja mam tylko znajomych co to przyjaciel jak jest wtedy gdy masz kasę

    OdpowiedzUsuń
  3. Trudno mieć przyjaciela chyba że fajnego psa

    OdpowiedzUsuń