Ten nowoczesny pojazd Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, ozdobiony motywami etnograficznymi wyruszył w trasę już w niedzielę 18 sierpnia i wiózł mieszkańców regiony na Dożynki Województwa Łódzkiego do Spały. Inspiracją dla twórców projektu stał się fascynujący świat folkloru, z barwnymi strojami ludowymi i misternymi wycinankami – rękodziełem tworzonym od pokoleń, z pasją i zaangażowaniem. W ten sposób Łódzka Kolej Aglomeracyjna uświetniła dekadę swojej działalności przewozowej.
Ponadto grafika przedstawia tradycyjne wełniane, pasiaste tkaniny samodziałowe, charakterystyczne dla Łowicza, Opoczna czy Sieradza. To z nich wytwarzano piękne stroje ludowe, kolorowe spódnice oraz zapaski, a także tkaniny dekoracyjne do pomieszczeń.
„Dziesięciolatek” stanowi ruchomą galerię sztuki ludowej. Ten pociąg to przede wszystkim wspaniała okazja, by zobaczyć to, co najcenniejsze w naszym regionie, czyli tradycje, do których wielu z nas jest przywiązanych od lat.
Partnerem merytorycznym projektu jest Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi. Dzięki współpracy z etnografami dokonano wyboru wycinanek i powstała spójna koncepcja projektu. Autorkami wycinanek są twórczynie ludowe z województwa łódzkiego z wieloletnim dorobkiem artystycznym, laureatki wielu nagród i konkursów: Stanisława Kosiorek, Małgorzata Gąsiorek, Ewa Kata, Grażyna Zawadzka, Bogumiła Pawlak, Grażyna Kwapisz, Kazimiera Balcerzak, Anna Curuł i Aleksandra Adamas z Sieradza.
Od poniedziałku, 19 sierpnia, folkowy „Dziesięciolatek” będzie kursować na trasach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, umożliwiając pasażerom z różnych zakątków regionu podziwianie piękna sztuki ludowej w nowoczesnym wydaniu.
(Źródło Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego Kancelaria Marszałka Wydział Mediów)
Pięknie
OdpowiedzUsuńślicznie naprawdę
OdpowiedzUsuńJak zwykle ładnie oklejone a zimą w środku będą strefy tropikalne i polarne ;)
OdpowiedzUsuńDla ścisłości - p. Adamas jest z Warty. A wycinanki pochodzą z publikacji "Nożycami opowiedziane" wydane w 2021r. Przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego przy współpracy z Muzeum Arheologicznym i Etnograficznym w Łodzi.
OdpowiedzUsuń