O tym jakie surowe konsekwencje ma za szybka jazda przekonali się dwaj kierowcy zatrzymani przez policjantów ruchu drogowego. Obydwaj o ponad 50 km/h przekroczyli prędkość w terenie zabudowanym. Amatorzy szybkiej jazdy stracili prawa jazdy. Jeden z nich to drogowy recydywista, który dostał 4000 mandatu i 14 punktów karnych. Przypominamy, że nadmierna prędkość to wciąż jedna z głównych przyczyn tragedii na drodze!
Policjanci ruchu drogowego zarówno w oznakowanych jak i nieoznakowanych radiowozach codziennie dbają o bezpieczeństwo użytkowników dróg. Patrolują drogi ekspresowe jak i miejscowości, gdzie w obszarze zabudowanym obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące dozwolonej prędkości. Wiele przypadków pokazuje, że niestety kierowcy lekceważą ograniczenia i jadą z bardzo dużą prędkością. Kilka dni temu policjanci z sieradzkiej drogówki jednej doby zatrzymali prawa jazdy kolejnym nieodpowiedzialnym kierowcom. Jako pierwsza na policyjny videorejestrator nagrała się kia w miejscowości Tomisławice. Kierujący nią 48 – letni mieszkaniec Warty jechał z prędkością 117 km/h w terenie zabudowanym. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy. Został on ukarany mandatem w wysokości 4000 złotych, ponieważ popełnił wykroczenie w warunkach recydywy. Dodatkowo na jego konto wpłynęło 14 punktów karnych. Tego samego dnia kilka godzin później na policyjny radar „wpadł” 24 - letni kierowca BMW na ulicy POW w Sieradzu. Mężczyzna przekroczył w tym miejscu dopuszczalną prędkość o 52 km/h. Ten kierowca również stracił prawo jazdy, został ukarany mandatem w wysokości 1500 złotych i 13 punktami karnymi.
Przypominamy!
Recydywa drogowa odnosi się do złamania konkretnych przepisów i dotyczy sytuacji, kiedy w ciągu 24 miesięcy od popełnienia danego wykroczenia, kierowca zostanie przyłapany ponownie na tym samym przewinieniu. Skutkiem tego jest otrzymanie mandatu w wysokości podwójnej najniższej stawki za to wykroczenie.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami recydywa dotyczy kilku wykroczeń:
- art. 86 § 1a Kodeksu wykroczeń, czyli spowodowanie szkody osobowej (np. potrącenie rowerzysty, pieszego itd.) w związku z niezachowaniem bezpieczeństwa na drodze publicznej, w strefie zamieszkania czy strefie ruchu;
- art. 86 § 2 i art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń - prowadzenia samochodu, będąc pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego;
- art. 86b § 1 Kodeksu wykroczeń, czyli nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niezatrzymanie samochodu, by umożliwić przejście przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który ustępuje pierwszeństwa pieszemu, naruszanie zakazu jazdy wzdłuż po drodze dla pieszych lub przejściu dla pieszych;
- art. 92 § 2 Kodeksu wykroczeń, czyli unikanie kontroli drogowej;
- art. 92a § 2 Kodeksu wykroczeń, czyli za przekroczenie prędkości;
- art. 92b Kodeksu wykroczeń, czyli naruszenie zakazu wyprzedzania
- art. 94 § 1 Kodeksu wykroczeń, czyli prowadzenie pojazdu bez uprawnień
- art. 97a Kodeksu wykroczeń, niedozwolone objeżdżanie zapór na przejazdach kolejowych i wjeżdżanie na przejazdy kolejowe.
Podajemy również określone w taryfikatorze stawki mandatów karnych za przekroczenie prędkości:
• do 30 km/h - do 400 zł
• od 31 do 40 km/h - co najmniej 800 zł
• o 41-50 km/h - 1000 zł
• o 51-60 km/h - 1500 zł
• o 61-70 km/h - 2000 zł
• o 71 km/h i więcej – 2500 zł
Apelujemy o rozwagę na drodze i „zdjęcie nogi z gazu” przypominając, że nadmierna prędkość to wciąż jedna z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Kierowanie pojazdem mechanicznym z taką prędkością stwarza zagrożenie dla samego kierującego, jak również innych uczestników ruchu drogowego.
(Źródło KPP Sieradz)
Szkoda kierowców
OdpowiedzUsuńSzkoda, że jesteś idiotą. Bardzo dobrze, karać, zabierać prawko, walić mandaty po 5 tys. Może to czegoś nauczy bezmózgowców za kierownicą.
OdpowiedzUsuńOpresyjne państwo policyjne
OdpowiedzUsuńTo może taki drogowy bandyta powinien zabić ci kogoś bliskiego abyś zmienił zdanie debil....
Usuń