W dniach 9–22 marca 2025 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Brąszewicach uczestniczyli w niezwykłej edukacyjnej podróży do Grecji w ramach programu Erasmus+. Projekt „TO(działa)MY! – rozmawiajmy o ekologii” miał na celu podniesienie kompetencji językowych (szczególnie w języku angielskim) oraz zwiększenie świadomości ekologicznej wśród uczestników.
W trakcie wyjazdu uczestnicy mieli też okazję poznać bogatą kulturę i historię Grecji – kraju uznawanego za kolebkę cywilizacji europejskiej. Program kulturalny obejmował:
-wizytę w Meteorach – klasztorach zbudowanych na szczytach skalnych, będących symbolem religii i duchowości,
-zwiedzanie grobowca Filipa II w Werginie,
-spacer po Salonikach, gdzie uczniowie podziwiali pomnik Aleksandra Wielkiego i starożytne świątynie,
-poznanie greckich zwyczajów, kuchni i codziennego życia.
Ekologiczne podejście towarzyszyło uczniom podczas całego wyjazdu – zarówno na zajęciach, jak i podczas zwiedzania. Obserwując greckie krajobrazy i roślinność, uczniowie rozmawiali o ochronie środowiska, zmianach klimatu i roli człowieka w kształtowaniu otoczenia. Dzięki temu mogli połączyć teorię z praktyką w naturalnym środowisku.
Dotychczasowe efekty projektu zostały zaprezentowane podczas Festynu Rodzinnego, który odbył się 30 maja 2025 roku na boisku szkolnym. Uczniowie przygotowali stoisko tematyczne o Grecji – prezentujące historię, kulturę, ciekawostki i zdjęcia z wyjazdu, wcielili się w bogów greckich z Olimpu, zatańczyli tradycyjny grecki taniec – Zorbę, przygotowali krzyżówkę o tematyce ekologicznej, która podsumowała ich wiedzę i doświadczenia.
Udział w projekcie Erasmus+ był dla uczniów niezapomnianym przeżyciem, które pozwoliło im rozwinąć umiejętności językowe, poszerzyć wiedzę o ekologii i kulturze Grecji oraz nawiązać nowe przyjaźnie. Był też wyjątkowym doświadczeniem – pełnym wrażeń, wiedzy i nowych przyjaźni. Wrócili bogatsi o nowe umiejętności, inspiracje i przekonanie, że wspólnie – ponad granicami – możemy działać na rzecz lepszej przyszłości. To doświadczenie potwierdziło, że wspólne działania naprawdę „działają”!
(Źródło Szkoła Podstawowa w Brąszewicach)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz