piątek, 7 kwietnia 2017

SOSW z Sieradza laureatem programu „Planeta Energia”Niezwykłą kreatywnością i zaangażowaniem wykazali się uczniowie z klas I-VI ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka, którzy wraz z nauczycielką Angeliką Skrobałą dołączyli do grona laureatów „Planety Energii” – programu organizowanego przez Grupę Energa od ponad 7 lat. W nagrodę za realizację najciekawszych lekcji o prądzie Sieradz odwiedzi mobilne centrum nauki, które odkryje przed dziećmi kolejne naukowe ciekawostki.Warunkiem udziału w konkursie było przeprowadzenie co najmniej trzech autorskich zajęć lekcyjnych na temat prądu, których efekty zostały zaprezentowane w sprawozdaniach. Do udostępnionych przez Energę propozycji scenariuszy lekcji uczestnicy z Sieradza podeszli twórczo i nowocześnie, realizując pomysły wysoko ocenione przez jury pod przewodnictwem dr. Tomasza Rożka, wyróżniające się pośród ponad 400 zgłoszeń.
Dzięki temu Sieradz, jedno z najstarszych miast w Polsce, o którym pierwsza wzmianka w źródłach pisanych na temat grodu pojawiła się już w 1136 r., znalazł się na tegorocznej trasie mobilnego centrum nauki „Planeta Energii”. Dodatkowo zwycięska klasa otrzyma laptopa z oprogramowaniem edukacyjnym i zestaw klocków konstrukcyjnych.
Organizacja akcji typu flashmob propagującej ekologiczne idee, konkursu plastycznego „Uwaga prąd!”, opracowanie poradnika prawidłowego korzystania z urządzeń elektrycznych czy spotkanie z pracownikami Państwowej Straży Pożarnej i ratownikiem medycznym – to tylko niektóre z pomysłów zrealizowanych przez najmłodszych z Sieradza podczas „Planety Energii”, konkursu propagującego wiedzę na temat energii elektrycznej.
W jego ramach dzieci z klas I-III szkół podstawowych uczyły się m.in. skąd bierze się prąd i jak trafia do naszych domów, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych oraz jak prawidłowo zachowywać się w pobliżu obiektów energetycznych. Nowością siódmej edycji programu były zagadnienia związane z optyką. Dzieci w ciekawy sposób uczyły się np. o świetle odbitym, gdzie wiedzę zdobywały na przykładzie ratujących życie odblasków. Dzięki „Planecie Energii” wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już ponad 270 tys. dzieci, a mobilne centrum nauki przygotowane pod okiem dra Tomasza Rożka – ambasadora „Planety Energii”, fizyka, popularyzatora nauki.
Sieradz to jedno z miast, w których gościć będzie „Planeta Energii”. W maju i czerwcu mobilne centrum nauki odwiedzi także: Cieszyn, Chojnice, Częstochowę, Elbląg, Kielce, Kwidzyn, Racibórz, Tarnobrzeg i Turek.
Planeta Energii to realizowany od 2010 roku program edukacyjny Grupy Energa, którego celem jest propagowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej wśród najmłodszych. Program prowadzony jest w formie konkursu dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Może do niego przystąpić każdy nauczyciel, który przeprowadzi w swojej klasie minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej, w oparciu o otrzymane od Energi materiały dydaktyczne oraz podejmie dodatkowe, autorskie działania. Dzięki programowi wiedzę o energii elektrycznej zdobyło już ponad 270 tys. dzieci z całej Polski, a mobilne centrum nauki odbyło 100 wizyt. Źródło: Organizator

 


1 komentarz: