piątek, 1 września 2017

78 rocznica wybuchu II Wojny Światowej, uroczystości w Wieluniu


1 września 1939 roku o godzinie 4:40 niemieckie samoloty zbombardowały szpital w Wielu i od tego rozpoczęła się II wojna światowa, mieszkańcy Wielunia i zaproszeni goście upamiętnili wybuch II Wojny Światowej.Wieluńskie obchody 78 rocznych wybuchu II Wojny Światowej odbyły się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, który uczestniczył w wieluńskich uroczystościach. 
Początek największej wojny w dziejach świata, która pociągnęła za sobą też najwięcej ludzkich istnień, ma dwa wielkie symbole, oba w naszym kraju. 
Jednym jest Westerplatte-miejsce, gdzie rozpoczęły się pierwsze walki II wojny światowej, miejsce, które jest symbolem bohaterstwa polskiego żołnierza. 
Drugim symbolem jest Wieluń, wasze miasto. Ale ono nie jest symbolem bohaterstwa, ono jest symbolem bestialstwa, niemieckiego bestialstwa, złamania konwencji międzynarodowych, zaatakowania w zdradziecki sposób, bez żadnego ostrzeżenia, bez żadnego uprzedzenia, zwykłych, śpiących ludzi, bombardowania szpitala, zniszczenia obiektów kultu, powiedział w Wieluniu prezydent Andrzej Duda.
Podczas pierwszego nalotu na Wieluń zginęło 32 pacjentów i personelu szpitala im. Wszystkich Świętych w Wieluniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz