piątek, 8 grudnia 2017

Koncert nauczyciele dzieciom

W Sali Koncertowej szkoły muzycznej w Sieradzu zabrakło miejsc..... Czy do Sieradza przybyła wielka gwiazda?  A może odbędzie się jakaś promocja? Nic z tych rzeczy, to nauczyciele przygotowali koncert z okazji Mikołajek swoim podopiecznym. Wykonawcy – jak nigdy, zajęli dodatkowe miejsca na scenie, aby publiczność mogła wygodnie usiąść w fotelach …. i może mniej wygodnie na schodach.Koncert rozpoczął się od wizyty Świętego Mikołaja, który wspomagany przez Śnieżynkę poczęstował dzieci słodyczami.
Niespodzianki zostały również przygotowane dla nauczycieli. Każdy z występujących pedagogów oprócz wykonania utworu zamieszczonego w programie nauczania swojego podopiecznego, miał za zadanie odczytanie „łamańca językowego”. Wbrew pozorom nie jest łatwo odczytać z poprawną dykcją tekst: „W trzęsawisku trzeszczą trzciny, trzmiel trze w Trzciance trzy trzmieliny a trzy byczki znad Trzebyczki z trzaskiem trzepią trzy trzewiczki.” Przy okazji zostały wytłumaczone takie pojęcia jak trzmielina, trzmiel oraz zaprezentowano zdjęcia i podano kilka informacji na temat wymienionych miejscowości i rzek – w tym przypadku Trzcianki i Trzebyczki.
Zawiłościom języka polskiego została również poddana nauczycielka akordeonu, Sylvia Csefalvayova pochodząca ze Słowacji. Bez problemu poradziła sobie z tekstem „Czarny dzięcioł z chęcią pień ciął.” Odwdzięczyła się słowackim „stołem z powyłamywanymi nogami”, czyli „ strč prst skrz krk”, co w wolnym tłumaczeniu znaczy „wsadź palec w gardło”. Polegliśmy.
Koncert to przede wszystkim muzyka. A więc co zostało nagrodzone gromkimi brawami? Z pewnością była to uwertura  do „Orfeusza w piekle” Offenbacha wykonana przez duet  Sznyk/Matuszczak, Ragtime Paula Harveya zagrany przez Jacka Kaletę przy akompaniamencie Sławomira Cieślaka sprowokował publiczność do rytmicznych oklasków. Porywające show zafundował słuchaczom Paweł Krasiński – jedyny perkusista w naszej szkole. Koncert zakończył się entuzjastycznie przyjetym układem tanecznym w wykonaniu nauczycieli do utworu „Jingle belss” Franka Sinatry. Za rok koncert z nowymi niespodziankami. Zaplanujcie sobie już dziś wolny wieczór 6 grudnia 2018. Zapraszamy.  Źródło PSM I stopnia
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz