sobota, 9 grudnia 2017

Mikołajki Poetyckie 2017

Sieradzkie Centrum Kultury i Grupa Poetycka DESANT po raz trzeci zaprosiła miłośników poezji na „Mikołajki Poetyckie” do Centrum Informacji Kulturalnej. Były wiersze, muzyka i oczywiście prezenty.Tegoroczne Mikołajki rozpoczęła… kawa, nie tylko ta w filiżankach gości, ale też w literaturze. To nawiązanie do zorganizowanego tego samego dnia w Centrum Informacji Kulturalnej festiwalu kawy. Aromatyczny, czarny napój pojawia się już u Andrzeja Morsztyna, choć on akurat kawy nie lubił.
Najważniejsza tego dnia była jednak poezja. Podczas Mikołajek Grupa DESANT zaprezentowała antologię „Poezja z natury”. To efekt projektu „Poezja z natury – warsztaty poetyckie” realizowanego ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich Oddział Sieradz, dzięki pieniądzom pozyskanym w konkursie pod nazwą „Program mikrograntów na realizację zadań z zakresu inicjatyw lokalnych”, współfinansowany w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich „Grant na lepszy start” ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz środków Miasta Sieradza.
Realizacja projektu nie byłaby możliwa bez życzliwości i pomocy sieradzkiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Hanny Krawczyk, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu i wszystkich jej pracowników, Romualda Erenca, dyrektora Sieradzkiego Centrum Kultury i jego pracowników. Dzięki obu tym placówkom poeci mieli gdzie się podziać, kiedy okazało się, że pogoda im nie sprzyja, także Siostrom Urszulankom, z których gościny korzystali, i które pozwoliły „pałętać się” po krużgankach, wirydarzu i klasztornym ogrodzie. Efekty tych twórczych zmagań znalazły się właśnie w antologii, która będzie dostępna w Centrum Informacji Kulturalnej w Sieradzu.
Oprawę muzyczną mikołajkowego wieczoru przygotował Wojciech Zamysłowski z Warszawy. Młody, utalentowany poeta zaprezentował między innymi własne kompozycje do wierszy wybitnych twórców jak choćby Czesława Miłosza, czy Cypriana Kamila Norwida.
Gwiazdą wieczoru był poeta, eseista, krytyk literacki, historyk literatury, doktor nauk humanistycznych, Przemysław Dakowicz. Pochodzący z Nowego Sącza, dziś mieszka w Łodzi, pracuje jako adiunkt w Katedrze Literatury i Tradycji Romantyzmu Uniwersytetu Łódzkiego. Jest laureatem wielu nagród między innymi Nagrodę Poetycką Orfeusz im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego, jak również Nagrodę Literacką "Skrzydła Dedala". W Centrum Informacji Kulturalnej Przemysław Dakowicz czytał wiersze z tomów: „Boże klauny”, „Teoria wiersza polskiego”, „Łączka” i najnowszego „Ćwiczenia duchowne. Poematy”. Foto do materiału mamy od Pani Agnieszki Jarzębowskiej.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania ze spotkania. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.