piątek, 12 stycznia 2018

Coraz bliżej do bezemisyjnego transportu w Sieradzu

Zakup około tysiąca innowacyjnych autobusów bezemisyjnych sfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W latach 2019-2023 zapewni na ten cel 2,2 mld zł. Wśród zaledwie 27 samorządów, które współpracują z Funduszem i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w zakresie bezemisyjnego transportu znajduje się również Sieradz.
 


W programie priorytetowym, który jest załącznikiem do umowy podpisanej przez NFOŚiGW z NBCR przewidziano wydatkowanie 2,2 mld zł na rozwój bezemisyjnego transportu publicznego, ale to dopiero początek drogi. Samorządy i firmy komunikacyjne będą mogły zakupić ekologiczne autobusy elektryczne, ale wielkim wyzwaniem będzie stworzenie ram organizacyjnych i całej infrastruktury, w tym sieci stacji ładowania pojazdów w całej Polsce. Uczestnictwo w rozwoju elektromobilności, poza NFOŚiGW, zadeklarowały także wojewódzkie fundusze oraz Bank Ochrony Środowiska. Celem zasadniczym jest sprawienie, aby autobusy elektryczne, gdy już zostaną skonstruowane i wyprodukowane, były efektywnie wykorzystywane w polskich miastach, z korzyścią dla zdrowia mieszkańców i stanu środowiska – zaznaczył Kazimierz Kujda, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Na razie jeździ w Polsce 78 takich pojazdów, ale do roku 2020 rząd chce tę liczbę zwiększyć do 1000. Miasto Sieradz, wspólnie z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji zamierza starać się o 7 autobusów elektrycznych. Jeszcze w ubiegłym roku, Paweł Osiewała,  prezydent Sieradza, podpisał w Warszawie porozumienie, efektem którego będzie analiza jaką przygotują pod kątem energetycznym i logistycznym pracownicy naukowi Politechniki Warszawskiej. - Da ona odpowiedź na pytanie ile autobusów elektrycznych będzie optymalnym rozwiązaniem ekonomicznym oraz proekologicznym w Sieradzu. Gdzie i ile stacji ładowania pojazdów elektrycznych należałoby umieścić. Badający sprawdzą możliwości techniczne miasta, komunikacji miejskiej, a także zapotrzebowanie energetyczne transportu elektrycznego – tłumaczy prezydent.
W ramach programu Bezemisyjny Transport Publiczny Narodowe Centrum Badań i Rozwoju współpracuje już z 27 samorządami z całej Polski. Są to: Bydgoszcz, Częstochowa, Gdynia, Jaworzno, Kraków, Krosno, Lublin, Łomża, Mielec, Nowy Sącz, Płock, Rzeszów, Siedlce, Sieradz, Sosnowiec, Starachowice, Szczecin, Tczew, Tomaszów Mazowiecki, Toruń, Tychy, Warszawa, Wejherowo, Wrocław, Zakliczyn i Żyrardów oraz gminy zrzeszone w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, następcy Komunikacyjnego Komunalnego Związku GOP.
Pieniądze na realizację etapu badawczego – w wysokości 100-200 mln zł – zapewni NCBR. Dofinansowanie fazy wdrożeniowej przedsięwzięć obejmuje wsparcie zakupu nowych, bezemisyjnych środków transportu oraz budowy lub modernizacji infrastruktury na potrzeby transportu bezemisyjnego, a także pomoc finansową na zarządzanie infrastrukturą. Budżet przewidziany na realizację przedsięwzięć – jak wspomniano – wynosi do 2,2 mld zł, w tym dla bezzwrotnych form dofinansowania – do 1 mld zł, a dla zwrotnych form dofinansowania – do 1,2 mld zł. Źródło UM Sieradz
Opis: https://ssl.gstatic.com/ui/v1/icons/mail/images/cleardot.gifBrak komentarzy:

Prześlij komentarz