wtorek, 2 października 2018

Jubileusz dwumiesięcznika „Topos”

 „Ćwierć wieku o rzeczach najważniejszych” - pod takim hasłem obywały się 28 i 29 września w Dworku Sierakowskich w Sopocie jubileuszowe spotkania twórców związanych z Dwumiesięcznikiem „Topos”.  


Od maja 1993 roku ukazało się 161 numerów pisma, a także 160 tomów poetyckich, prozy, esejów i tekstów krytycznoliterackich w cenionej serii Biblioteka „Toposu”. W dwumiesięczniku publikowali swoje wiersze między innymi Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Jarosław Marek Rymkiewicz, Leszek Aleksander Moczulski i Tomasz Burek.
Jubileusz rozpoczęło spotkanie „Rozmowy o wartościach”, podczas którego autorzy związani z „Toposem” mówili o wartościach w literaturze i wartości literatury. Pismo ma niebagatelny wpływ na polską kulturę między innymi za sprawą Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. R. M. Rilkego i Festiwalu Poezji w Sopocie, literackiej Nagrody honorowej MISTRZ, a także powstanie środowiska Topoi.
Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, który objął patronatem honorowym obchody jubileuszu, wręczył twórcom „Toposu” odznaczenia przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Honorową Odznakę „Zasłużony dla kultury polskiej” otrzymali: Jarosław Jakubowski i Wojciech Gawłowski; brązowy medal „Zasłużony kulturze Gloria Artis”: Przemysław Dakowicz i Tadeusz Dąbrowski; Wojciech Kass otrzymał nagrodę finansową. Złoty medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis” uhonorowany został Krzysztof Kuczkowski. Założyciel i redaktor naczelny „Toposu” świętował tego dnia również 40-lecie pracy twórczej. Wiersze jubilata zaprezentowali Włodzimierz Galicki (słowo) i Artur Modrzejewski (muzyka).
W sobotę 29 września została zaprezentowana płyta CD „Konstelacja Toposu. Wiersze w interpretacji Andrzeja Mastalerza i Andrzeja Seweryna”, dołączona do 162 numeru pisma. Goście jubileuszu wysłuchali wierszy autorów „Konstelacji Toposu” w mistrzowskim wykonaniu Andrzeja Mastalerza. Święto zakończył żywiołowy koncert zespołu Trio Targanescu, w którym artyści połączyli słowo poetyckie z muzyką, częściowo improwizowaną.
Organizatorami obchodów 25-lecia byli: redakcja dwumiesięcznika literackiego „Topos” i Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, wydawca czasopisma. Wydarzeniom jubileuszowym towarzyszył kiermasz wydawnictw Biblioteki „Toposu” i loteria książkowa.
„Sieradz to my” nieprzypadkowo uczestniczył w tym święcie polskiej poezji, poeci związani z Dwumiesięcznikiem Literackim „Topos” goszczą bowiem regularnie w Sieradzu. Przemysław Dakowicz, Adrian Gleń, Jarosław Jakubowski, Wojciech Kass, Krzysztof Kuczkowski, Wojciech Kudyba i Artur Nowaczewski byli gośćmi Ogólnopolskiego Festiwalu „Noc Poezji i Muzyki” współorganizowanego przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Sieradzu, Sieradzkie Centrum Kultury i Grupę Poetycką Desant. Przyjeżdżają również na spotkania autorskie i Mikołajki Poetyckie, a także prowadzą warsztaty.
Redakcja „Sieradz to my” życzy „Toposowi” i związanym z pismem twórcom kolejnych lat pełnych sukcesów artystycznych i wydawniczych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz