piątek, 12 października 2018

Potracenie rowerzysty, sprawca zbiegł z miejsca wypadku

Potrącenie rowerzysty gdzie sprawca zbiegł z miejsca wypadku to jeden z trzech epizodów, jakie przygotowali ratownicy w Rowerowego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Sieradzu na dni ratownictwa.


Jeden z trzech epizodów, jakie przygotowali organizatorzy z ROPR na piątek to potrącenie rowerzysty gdzie sprawca zbiegł z miejsca wypadku i pozostawił nieprzytomnego rowerzystę bez pomocy. 
Celem inscenizacji była sprawdzenie jak reagują kierowcy na takie zdarzenie. Niestety na blisko 80 samochodów, które przejechały w miejscu inscenizacji, tylko trzech się zatrzymało, aby sprawdzić, co się stało. 
Wśród osób, które się zatrzymały była nauczycielka, zawodowy kierowca i zwykły mieszkaniec Sieradza. Pozostali kierowcy tylko spoglądali na leżącego rowerzystę i odjeżdżali dalej i pozastawiali poszkodowanego bez pomocy. 
W rozmowie z osobami, które zachowały się prawidło, można było usłyszeć, że każdy się tak powinien zachować, gdyż chodzi tu o ludzkie życie i nie wiadomo czy kiedyś my nie znajdziemy się w takiej sytuacji i będziemy potrzebowali pomocy. Kliknij, aby posłuchać MP3.
Kolejnym epizodem było sprawdzenie, czy przechodnie zareagują na pijanego, który zataczając się, będzie wsiadał do samochodu. Tu również wielkie zdziwienie organizatorów akcji, że praktycznie nikt nie reaguje. 
Prawidłowo zareagowała tylko jedna osoba, która dobiegła i wyciągnęła kluczyki ze stacyjki samochodu i nie pozwoliła odjechać pozorantowi. Kliknij, aby posłucha MP3. Kolejnym epizodem był wypadek komunikacyjny, tu sami ratownicy z ROPR pod okiem strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Sieradzu ćwiczyli różne warianty wypadków komunikacyjnych. Kliknij, aby wysłuchać MP3. 
O szkoleniu rozmawiałem z młodszym kapitanek Szymonem Włodarczykiem z PSP w Sieradzu, który na co dzień spotyka się z takimi zdarzeniami, kliknij, aby posłuchać MP3.
O całym pomyśle rozmawiałem z Mateuszem Dużyńskim w ROPR, kliknij, aby posłuchać MP3.2 komentarze:

  1. Szkoda ze o takiej akcij nikt nie wiedział nie słyszał

    OdpowiedzUsuń
  2. Niepotrzebne akcje. Później przydarzy się taka sytuacja i nikt nie pomoże, bo pomyśli, ze to znowu udawane.

    OdpowiedzUsuń