poniedziałek, 19 listopada 2018

DESANT u Karczewskiej

Sieradzka Grupa Poetycka DESANT gościła na Ogólnopolskim Festiwalu Poetyckim im. Wandy Karczewskiej w Kaliszu, organizowanym przez Stowarzyszenie Promocji Sztuki Łyżka Mleka, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu i współfinansowany przez Urząd Miasta Kalisza i Urząd Marszałkowski województwa wielkopolskiego.


Ósma edycja Festiwalu to trzy dni spotkań z poetami, plastykami, muzykami i aktorami, trzy dni rozmów o poezji i powinnościach poetów w dzisiejszym świecie. Festiwal rozpoczął się w  piątek 16 listopada wernisażem prac Aleksandry Niemiec i Kacpra Kaźmierczaka. 
O korespondencji Adama Asnyka i Franciszka Kvapila mówiły Aneta Kolańczyk i Izabela Fietkiewicz-Paszek. Cezary Sikorski, Leszek Żuliński i Leszek Szaruga mówili o nowościach, które ukazały się w Zaułku Wydawniczym Pomyłka. 
Jak co roku zaprezentowała się jednak z grup poetyckich zaprzyjaźnionych z kaliską imprezą – w tym roku o Grupie Poetyckiej NURT z Lubania opowiadały Anna Ewa Klimowicz, Joanna Małoszczyk, Anna Nawrocka i Krystyna Sławińska. 
Później wystąpiły Agnieszka Michalska i Agata Plewińska, uczennice Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu, których koleżanki i koledzy zajmowali się konferansjerką i czytali wiersze prezentowanych autorów. 
Tradycyjnie Karol Samsel i Roman Rojewski opowiadali o patronce Festiwalu Wandzie Karczewskiej. Tym razem rzecz była o debiucie pisarki, wydanej w 1937 roku powieści marynistycznej „Ludzie spod żagli”. 
Kolejnym gościem kaliskiej imprezy była poetka i malarka Uta Przyboś, która prezentowała wiersze z najnowszego tomu „Tykanie”. Marek Stachowiak, zdobywca statuetki „Wandy” w turnieju jednego wiersza w 2016 roku, mówił o swoim debiucie – tomiku „tata jest od tego”. Nie zabrakło poezji wieszcza Adama Mickiewicza, przybliżył ją monodram „Mickiewicz a Wielkopolska” w mistrzowskim wykonaniu Zbigniewa Walerysia. 
Pierwszy dzień ósmego Festiwalu im. Wandy Karczewskiej zakończył Honoriusz Grozak, czyli Marcin Królikowski, laureat ubiegłorocznego turnieju jednego wiersza i zespół Under the Table. 
Drugiego dnia obfitości ciąg dalszy. Sobota to tradycyjnie Turniej Jednego Wiersza im. Wandy Karczewskiej. Jury w składzie: Elżbieta Lipińska – przewodnicząca, Magdalena Gładkowska i Marcin Królikowski wysłuchało 45 wierszy, sieradzki DESANT reprezentowały: Arleta Cłapa, Joanna Chachuła, Monika Milczarek i Magdalena Olejnik, a także sympatyzująca z grupą Martyna Pankiewicz-Piotrowska pochodząca z Warty.  Oczywiście, na werdykt trzeba było poczekać. 
Na uczestników Festiwalu czekało przedstawienie Klubu Twórczego Mikroscena „Idąc” na podstawie poezji Krzysztofa Micha. Beata Wicenciak i Tomasz Paszek podsumowali rok działalności Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka, a także ogłosili wyniki konkursu poetyckiego im. Rodziny Wiłkomirskich. Wiersze z książki „Trzeci migdał” czytała Mirka Szychowiak. A po krótkiej przerwie na scenie zagościł Robert Rybicki, a po nim Magdalena Gałkowska. 
Niełatwo było mówić o Marku Kołodziejskim i Jerzym Suchanku, którzy odeszli nagle, ale przyjaciele i koledzy o nich nie zapomnieli. O nieobecnych, poszukiwaniach i rodzinnych tajemnicach mówiła Elżbieta Lipińska w związku z najnowszym tomem „Kamienie”. 
Następnie na dużej scenie kaliskiego Centrum Kultury i Sztuki Aleksandra Skowrońska-Konieczny, sekretarz jury, odczytała werdykt. 
W VIII Turnieju Jednego Wiersza im. Wandy Karczewskiej nagrodę w kategorii wiersz rymowany otrzymała sieradzanka Arleta Cłapa, a w kategorii „przed debiutem” warcianka Martyna Pankiewicz-Piotrowska. Wyróżnienia otrzymali: Justyna Koronkiewicz, Wojciech Michalec, Natalia Dziuba i Eligiusz Buczyński. Trzecie miejsce zajął Wojciech Zamysłowski, drugie Anna Skwarek, a pierwsze i statuetkę Wandy zdobył Grzegorz Kielar. 
Sobotni wieczór zakończył piękny, energetyczny koncert Pieśni Żydów sefardyjskich w wykonaniu Urszuli Makosz z zespołem. 
Festiwal im. Wandy Karczewskiej to również niedzielne prezentacje kaliskie, czyli spotkania z twórcami, a przede wszystkim pasjonatami historii i kultury Kalisza – Anetą Kolańczyk, Anna Sitą, Anną Tabaką, Przemysławem Dunajem i ks. Adamem Kraską.
Trzy dni wspaniałych emocji związanych z poezją, ciekawych spotkań i możliwości kupienia najnowszych książek to wszystko w Kaliszu, dzięki wspaniałym ludziom ze Stowarzyszenia Promocji Kultury Łyżka Mleka i Centrum Kultury i Sztuki, a także młodzieży z Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych. Dziękujemy!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.