czwartek, 28 listopada 2019

Podróże zwielokrotnione z Markiem Zagańczykiem


26 listopada w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu gościł pisarz, eseista, redaktor Marek Zagańczyk. Zbiory jego szkiców „Krajobrazy i portrety” (1999), „Droga do Sieny” (2005) i wydany w 2019 roku „Berlińskie widoki”, jak pisał Paweł Hertz „łączą w istocie opis dwóch podróży – podróży myślowej i podróży rzeczywistej. Są to medytacje nad kulturą i życiem, a zatem nad tym co jest istotą naszego bytu, trwamy bowiem w naturze i kulturze. W naturze, która jest żywiołem, i w kulturze, która ten żywioł ujarzmia, powściąga, czyni go domem naszego istnienia.”

W sieradzkiej bibliotece Marek Zagańczyk opowiadał jednak o podróżach jakie odbywał z wielkimi poetami i pisarzami, którzy w niezwykły sposób opisywali swoje własne podróże. Pierwszym z nich był Zbigniew Herbert, poeta podążający po Europie śladem malarskich arcydzieł i pereł architektury. Dla poety wyjazd z komunistycznej Polski na zachód był wytchnieniem od opresyjnego systemu, ale przede wszystkim dawał możliwość poznania dzieł, które ukształtowały cywilizację europejską, kliknij, aby wysłuchać MP3.
Innym twórcą, który fascynuje Marka Zagańczyka, jest Patrick Leigh Fermor, który w wieku 18 lat wyruszył w pieszą wędrówkę z Hoek van Holland do Konstantynopola. Pokonanie liczącej 2253 kilometry trasy zajęło mu dwa lata. Opisał ją w dzienniku, z którego korzystał później pisząc książki. Fermor był wzorem dla kolejnego pisarza, o którym opowiadał Marek Zagańczyk, Bruce’a Chatwina. Angielski pisarz porzucił pracę w domu aukcyjnym Sotheby’s, by podróżować po świecie. Jedna z jego najbardziej znanych książek „W Patagonii” łączy w sobie elementy dziennika i powieści przygodowej.
Marek Zagańczyk podkreślał, że te książki nie są przewodnikami, ich lektura pozwala lepiej zrozumieć otaczający na świat, ale również twórczość poetów i pisarzy. Na zakończenie nie mogło zabraknąć pytań do gościa spotkania, kliknij, aby wysłuchać MP3.
Spotkanie z Markiem Zagańczykiem to część projektu „Poetycki Sieradz” realizowanego przez Grupę Poetycką DESANT, Stowarzyszenie Kreatywny Sieradz i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Sieradzu, finansowanego ze środków zadania Mikrogranty w Łódzkiem. Lokalny Program Mikrograntów: Mikrogranty na realizację inicjatyw lokalnych – SIERADZ 2019 finansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020 oraz ze środków Miasta Sieradz. Foto Magdalena Olejnik.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz