niedziela, 1 grudnia 2019

Koncert kwintetu akordeonowego w PSM I st w Sieradz


W piątek 29 listopada w Sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sieradzu odbył się koncert kwintetu akordeonowego.

Amatorski Kwintet Akordeonowy działający przy PSM I st. w Sieradzu powstał w 1999 r. Pierwszy skład zespołu tworzyli absolwenci akordeonu z klasy p. Sławomira Cieślaka – Marcin Wieczorek, Jakub Toboła i Piotr Włoszczyński. Do współpracy został zaproszony p. Jacek Kaleta, który przez wiele lat był członkiem Kwintetu.
W zespole grali również Marian Owczarczyk, Dariusz Wlazło, Silvia Csefalvayova i Paweł Krasiński.
Obecny skład Kwintetu tworzą wyłącznie uczniowie p. Sławomira Cieślaka:
Marcin Wieczorek, Jakub Toboła, Emil Jarząb i Przemysław Pawlak, który co prawda skończył PSM I st. w Sieradzu w klasie akordeonu p. Krzysztofa Jastrząbka, ale brał udział w zajęciach zespołu akordeonowego prowadzonego wówczas przez p. Sławomira Cieślaka.
Członkowie Kwintetu na co dzień wykonują różne zawody – Marcin jest prawnikiem, Kuba obsługuje klientów telewizji kablowej, Emil dba o nasze połączenia komórkowe i internetowe, a Przemek jest urzędnikiem państwowym. Łączy ich jednak pasja gry na akordeonie, dlatego raz w tygodniu spotykają się na próbach w szkole muzycznej.
Z okazji jubileuszu XX – lecia funkcjonowania Kwintetu 29 listopada w Sali Koncertowej PSM I st. w Sieradzu odbył się akordeonowy koncert.
Do udziału w nim zostali zaproszeni muzycy, którzy przez ostatnie 20 lat współtworzyli z kwintet lub gościnnie z nim występowali.
Nie zawiodła sieradzka publiczność. Sala Koncertowa z trudem pomieściła wszystkich słuchaczy.
Podczas koncertu zabrzmiały utwory Bogdana Dowlasza, Paula Desmonda z Jackiem Kaletą w roli saksofonisty, Adolfa Götz`a, w którym Jacek Kaleta zagrał na klarnecie.
Solową partię w kompozycji Richarada Galliano – Tango pour Claude brawurowo wykonała Silvia Csefalvayova, a w wiązance melodii na perkusji zagrał Paweł Krasiński.
Również Marian Owczarczyk dołączył do kwintetu w wiązance popularnych, polskich melodii międzywojnia.
Każdy z członków kwintetu zaprezentował się jako solista. Jakub Toboła w zaaranżowanej przez siebie wiązance popularnych melodii, Emil Jarząb w utworze Saint – Preux`a – Concerto pour une voix, Przemysław Pawlak w koncercie na altówkę Telemana, a Sławomir Cieślak w koncercie skrzypcowym Bacha.
Na koncercie muzyki akordeonowej nie może zabraknąć utworów Astora Piazzolli. Kwintet zaprezentował najbardziej bodaj znane dzieło tego argentyńskiego kompozytora – Libertango.
Gromkimi brawami zostały nagrodzone wykonania utworów Chaczaturiana – Taniec z szablami oraz Waldemara Książczyka –  Bajki.
Na bis akordeoniści zagrali popularną melodię „Upływa szybko życie”, a publiczność ślicznie zaśpiewała tę piosenkę.

Już niebawem kolejne koncert wpisujące się w jubileusz XXXV – lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Sieradzu.
W środę, 4 grudnia o godzinie 18:00 w cyklu „Poliż jazz” wystąpi Piotr Krzemiński z zespołem. W Mikołajki, 6 grudnia o godzinie 18:00 koncert „Nauczyciele  - dzieciom”.
Na koncert absolwentów zapraszamy 18 grudnia o godzinie 18:00.
Koncert Świąteczny odbędzie się 20 grudnia o godzinie 17:00 i jako jedyny zagości w Teatrze Miejskim w Sieradzu.
Serdecznie zapraszamy. Źródło organizator.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz