niedziela, 4 lipca 2021

Akwarela – pasja i życie

Lekkie, eteryczne, nieoczywiste – tak można opisać prace Małgorzaty Szymańskiej-Cegiełki. 2 lipca w Biurze Wystaw Artystycznych w Sieradzu odbył się wernisaż wystawy prac artystki mieszkającej w Warcie i od wielu lat związanej z sieradzkim  środowiskiem artystycznym. Wernisaż był ważnym wydarzeniem dla miłośników malarstwa nie tylko ze względu na urodę prac pani Małgorzaty, ale także dlatego, że był pierwszą od ponad roku okazją do spotkania miłośników sztuki i twórców.


Studiowałam w PWSSP (Państwowa Wyższa Szkołą Sztuk Plastycznych – przypisek red.) we Wrocławiu na wydziale Wzornictwa Przemysłowego i Architektury Wnętrz - pisze artystka w katalogu przygotowanym na wystawę. - Dyplom otrzymałam w 1981 roku w pracowni wnętrz prof. Władysława Wincze w pracowni malarstwa Józefa Hałasa.

Brałam udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w-kraju i za granicą. Przez wiele lat organizowałam Międzynarodowe Plenery Interdyscyplinarne w Polsce i Niemczech. Długie lata pracowałam jako nauczycielka plastyki i historii sztuki. 

Z racji wykształcenia starałam się by moje lekcje były niepowtarzalne, niebanalne, kreatywne. Sądzę, że to mi się udało i dla niektórych moich uczniów stałam się kimś ważnym. 

Jedną z najbardziej bliskich mi technik malarskich jest akwarela. Akwarela pozwala na stosowanie unikatowych, indywidualnych rozwiązań artystycznych. Raz położonej błędnie pędzlem plamy nie da się zetrzeć. 

Lubię to ryzyko, wszystko musi się udać za pierwszym razem. Jej wyjątkowa zwiewność, transparentność barw dodaje lekkości. 

Moje wszystkie prace podpisuje „Bez tytułu”. Tworzenie tytułów pozostawiam oglądającym. Akwarela, to dla mnie wyzwanie, pasja, igranie z ogniem, zabawa i życie.

Małgorzata Szymańska-Cegiełka łączy wrażliwość na piękno otaczającego ją świata z doskonałym opanowaniem trudnej sztuki malowania akwarelą. Jej prace mają w sobie nie tylko lekkość i światło, ale również tajemnicę, która oczarowuje od pierwszego spojrzenia.

Prace  artystki można podziwiać w Biurze Wystaw Artystycznych w Sieradzu  do 30 lipca w godzinach pracy placówki.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.