piątek, 2 lipca 2021

Letni Ogród Poetów po raz pierwszy w Sieradzu

Wiesz jak czytali swoje wiersze na przykład Konstanty Ildefons Gałczyński lub Władysław Broniewski? Nie? Przyjdź do ogrodu Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sieradzu. Zobacz jak wygląda jego pomnik i posłuchaj głosu poety ze starej winylowej płyty.  Spotkacie tam Państwo również współczesnych poetów, którzy będą czytać własne utwory.


Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu po raz pierwszy otwiera dla mieszkańców swój ogród. Grupa Poetycka DESANT zaproponowała zorganizowanie w tej niezwykłej, a nieznanej mieszkańcom miasta przestrzeni cyklu wydarzeń związanych z poezją. Tak zrodził się projekt „Letni Ogród Poetów”. Grupa Poetycka DESANT, Stowarzyszenie Kreatywny Sieradz, Powiatowa Biblioteka Publiczna i Centrum Informacji Kulturalnej zapraszają do niego od 5 lipca do 5 sierpnia. W poniedziałki o godzinie 17 będzie można posłuchać poetów ze starych winylowych płyt, w środy zaś na żywo. Na zakończenie projektu 5 sierpnia zapraszamy na koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Kuby Michalskiego. 

Już 5 lipca będzie można posłuchać Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, a dwa dni później w środę 7 lipca gościem „Letniego Ogrodu Poetów” będzie Wojciech Kass - poeta i eseista. Opublikował tomiki: Do światła (1999), Jeleń Thorwaldsena (2000) – za które otrzymał nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny i nagrodę Stowarzyszenia Literackiego w Suwałkach, Prószenie i pranie (2002), 10 Gedichte aus Masurenland (2003), wybór wierszy w języku polskim i niemieckim), Przypływ cieni (2004), Gwiazda Głóg (2005) nominowany do Wawrzynu nagrody literackiej Warmii i Mazur, Pieśń miłości, pieśń doświadczenia (z Krzysztofem Kuczkowskim) (2006), Wiry i sny (2008) nominowany do Wawrzynu nagrody Literackiej Warmii i Mazur, oraz 41 (2010). W 2012 ukazała się publikacja pt. Czterdzieści jeden. Wiersze i glosy, zawierająca pieśni z 41, dziennik poety z okresu ich pisania, komentarze krytyków i historyków literatury o tym tomie oraz wiersze nowe. W 2014 kolejny tomik Ba! Dwadzieścia jeden wierszy, w 2015 Przestwór. Godziny nominowany do Nagrody Literackiej Stoł. Miasta Warszawy. W 2016 ukazał się wybór jego poezji Pocałuj światło. 89 wierszy, w 2018 Ufność. Trzy poematy oraz Tak. Trzy eseje o poezji. W 2019 kolejny tom wierszy pt.  Objawy, w 2020 Metaf. Jest autorem opracowania o związkach Czesława Miłosza i jego krewnych z Sopotem Aj, moi dawno umarli (1996), książki eseistycznej Pęknięte struny pełni. Wokół Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (2004) nominowanej do Wawrzynu nagrody literackiej Warmii i Mazur, współautorem słownika Mazury. Słownik stronniczy, ilustrowany (2008) oraz współredaktorem (wraz z prof. Jarosławem Ławskim) Z ducha Orfeusza. Studia o polskiej poezji 2010-2016 (2018). Wraz z żoną Jagienką, w ramach serii książka do pisania wydawnictwa „Austeria” opracował tom Pranie (2019) oraz Gałczyński (2020). Esej Wojciecha Kassa Światło jaśnie gość zainaugurował serię broszur „Prelekcje Mistrzów Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (2018), a pod koniec 2018 roku ukazała się jego książka Tak. Trzy eseje o poezji. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Pen Clubu. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2002, 2008). Wchodzi w skład redakcji dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Prowadził zajęcia creative lighting w Studium Artystyczno-literackim Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Białystockiego. Uhonorowany nagrodą „Nowej Okolicy Poetów” za dorobek poetycki (2004), nagrodą „Otoczaka” za tomik wierszy „Wiry i sny” (2009), „Sopocką muzą” – nagrodą prezydenta Sopotu (2011), Oznaką Honorową za zasługi dla województwa Warmińsko-Mazurskiego (2014), brązowym (2007) i srebrnym medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2015). Jego wiersze tłumaczone są na język niemiecki, angielski, włoski, francuski, hiszpański, litewski, czeski, słoweński, serbski, chorwacki, bułgarski, rosyjski. Od 1997 r. pracuje w Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach. 


 W kolejnych dniach poznacie Państwo twórczość poetów z województwa łódzkiego, w tym również z Sieradza. W „Letnim Ogrodzie Poetów” pojawią się: Joanna Wicherkiewicz, Magdalena Olejnik, Jolanta Stelmasiak, Monika Milczarek, Agnieszka Jarzębowska, Piotr Grobliński, Anna Baśnik i Maciej Bieszczad.

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronach: www.pbp.sieradz.pl, www.kreatywnysieradz.pl, na profilach facebookowych Grupy Poetyckiej DESANT, Stowarzyszenia Kreatywny Sieradz, PBP w Sieradzu i CiK-u, a także w lokalnych mediach.

Projekt „Letni Ogród Poetów” został sfinansowany ze środków Urzędu Miasta Sieradz w ramach Lokalnego Programu Mikrograntów dla Aktywnych Mieszkańców Sieradz 2021, którego operatorem jest Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS

 Zapraszamy wszystkich do „Letniego Ogrodu Poetów”! Pobujajmy w poetyckich obłokach w pięknych okolicznościach przyrody! 

Źródło Organizator.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz