czwartek, 29 lipca 2021

Deszcz w Letnim Ogrodzie Poetów niestraszny

Pada? Niech pada, deszcz potrzebny jest i basta. Burza nie wystraszyła jednak gości Letniego Ogrodu Poetów przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Wystarczyło usiąść pod zadaszeniem albo rozłożyć parasol i szukać odpowiedzi na pytania: Czy kobiety piszą inaczej niż mężczyźni? Czy poruszają inne tematy? Do takich poszukiwań zaprosili Państwa Grupa Poetycka DESANT, Stowarzyszenie Kreatywny Sieradz i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu. 28 lipca swoje wiersze czytali Agnieszka Jarzębowska i Piotr Grobliński.


Agnieszki Jarzębowskiej w Sieradzu raczej przedstawiać nie trzeba. O jej poezji tak napisał Mykoła Martyniuk, pisarz, krytyk literacki, eseista doktor nauk filologicznych z Łucka na Ukrainie: Poezja Agnieszki Jarzębowskiej […]jest słoneczna i jasna, pełna pozytywnej energii i afirmacji życia.[…] To poezja, której się wierzy, nie zastanawiając się właściwie dlaczego. To poezja otwartego serca, w którym nie ma nieszczerości, oszustwa, niesmaku.

Agnieszka Jarzębowska urodziła się i mieszka w Sieradzu, jest absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego, autorką tekstów lirycznych i satyrycznych, członkiem kilku grup poetyckich (w tym: Desant, Poeci po Godzinach, koło literackie „Anima”), honorowym członkiem Janowskiego Klubu Literackiego. Na łamach prasy zadebiutowała w 1981 roku w „Dzienniku Akademickim”, książkowy w 2010. Wydała tomiki: UŚMIECHY I UŚMIESZKI, MIEJSCE PO PRZECINKU/DIE STELLE NACH DEM KOMMA, FRASZKOMAT, UKŁADAM SIEBIE/SLAŽEM SEBE, NIC-NOTHING, PRZEKŁADANIEC/SLOUKSNIO, BEZ ŻARTÓW, PIĄTA PORA ROKU, DOM MIEĆ.

Uczestniczyła w wielu festiwalach poezji w kraju i za granicą (Litwa, Bułgaria, Włochy, Indie). Jej wiersze zostały przetłumaczone na 19 języków. Znaleźć je można w blisko 90 almanachach i antologiach krajowych i zagranicznych. Jest również laureatką Złotej Kameny 2017. Współredaguje periodyk „Metafora Współczesności”. Lubi fotografować, pokazywała swoje prace w Sieradzu, Łodzi, Krośnie, Massafrze (Włochy), Guntur (Indie). Za pracę zawodową i społeczną odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Zajmuje się również tłumaczeniem poezji z rosyjskiego i na rosyjski.

W pandemicznym czasie jej utwory wybrali do prezentacji internetowych aktorzy - Łukasz Batko (Teatr „Pinokio” Łódź), prof. Stanisław Górka (m.in. Teatr Współczesny Warszawa), Robert Tondera (Teatr „Rampa” Warszawa), a także poetki i popularyzatorki słowa – Maria Duszka, Joanna Słodyczka, Małgorzata Skwarek-Gałęska. Kliknij, aby wysłuchać MP3 z wierszami.

 Drugi gość - Piotr Grobliński urodził się w 1966 roku w Łodzi. Jest poetą, choć jak powiedział podczas spotkania, na razie zdecydował, że nie będzie pisał wierszy. Czy to decyzja ostateczna, nie wie, więc miejmy nadzieję do poezji wróci. Piotr Grobliński jest redaktorem serii poetyckiej Kwadratura, a także publicystą. Wydał sześć tomów wierszy i dwa zbiory felietonów. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim, pracował jako nauczyciel w liceum, dziennikarz, animator kultury. Prowadzi spotkania autorskie, przeprowadza wywiady z artystami, publikuje cotygodniowy felieton na stronie SNG Kultura. Ma psa o imieniu Sandał, co nie jest bez znaczenia, jednym z wierszy, po które często prosi publiczność podczas spotkań jest ten zaczynający się od słów: „Życie człowieka jest obliczone na cztery psy”. Kliknij, aby wysłuchać MP3 z wierszami.

To jeszcze nie koniec spotkań z poezją. Przed Państwem jeszcze spotkanie z twórczością Anny Baśnik i Macieja Bieszczada. W „Letnim Ogrodzie Poetów” pojawią się 4 sierpnia 2021 roku o godzinie 17. Po spotkaniu zapraszamy na koncert Kuby Michalskiego, który wykona między innymi wiersze Cypriana Kamila Norwida.

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na stronach: www.pbp.sieradz.pl, www.kreatywnysieradz.pl, na profilach facebookowych Grupy Poetyckiej DESANT, Stowarzyszenia Kreatywny Sieradz, PBP w Sieradzu i CiK-u, a także w lokalnych mediach.

Projekt „Letni Ogród Poetów” został sfinansowany ze środków Urzędu Miasta Sieradz w ramach Lokalnego Programu Mikrograntów dla Aktywnych Mieszkańców Sieradz 2021, którego operatorem jest Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS.    Zapraszamy wszystkich do „Letniego Ogrodu Poetów”! Pobujajmy w poetyckich obłokach w pięknych okolicznościach przyrody! Foto Organizator i Magdalena Olejnik, dziękujemy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz