czwartek, 5 sierpnia 2021

Letni Ogród Poetów? Jak najbardziej

Słońce czy deszcz? Nieważne, w Letnim Ogrodzie Poetów pogoda zawsze była piękna.       4 sierpnia 2021 roku o godzinie 17 rozpoczęliśmy ostatnie spotkanie z poezją i poetami w ramach projektu „Letni Ogród Poetów” sfinansowanego ze środków Urzędu Miasta Sieradz w ramach Lokalnego Programu Mikrograntów dla Aktywnych Mieszkańców Sieradz 2021, którego operatorem jest Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS. Ten projek się zakończył, ale zapewniamy, że jeszcze nie raz znajdą Państwo w tym miejscu coś ciekawego, więc proszę uważnie śledzić lokalne wiadomości.


Cykl spotkań zakończyło spotkanie z poetami Anną Baśnik i Maciejem Bieszczadem.
 

Anna Baśnik mieszka w Warcie, pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sieradzu jako bibliotekarz i administrator Systemu Bibliotecznego. Publikowała wiersze w wielu antologiach. Wydała trzy książki poetyckie: Zatrzymane w kadrze (Sieradz 2007), Smak życia (Sieradz 2009), Slajdy (Kalisz 2014). Jest laureatką ogólnopolskich konkursów poetyckich w Koszalinie, Turku, Bełchatowie, Kruszwicy, Tarnowie, Piszu. Uczestniczy w Ogólnopolskich Literackich Spotkaniach Pokoleń w Kruszwicy-Kobylnikach oraz Głogowskich Konfrontacjach Literackich. Jest też jurorką w konkursach poetyckich „Mój list do świata” w Sieradzu i Konkurs Przystani w Turku. Należy do Sieradzkiej Grupy Poetyckiej „Desant” oraz Grupy Literycznej  na Krechę. 

 Maciej Bieszczad mieszka w Wieluniu. Poeta i prozaik debiutował w 2005 roku na łamach "Tygla Kultury". Wiersze publikował w wielu czasopismach literackich: "Pogranicza", "Nowa Okolica Poetów", "Kresy", "Akcent", "Fraza", "Arterie", "Migotania", "Nowy Napis", "Topos", "Czas Literatury", „Śląsk” i "Twórczość".    Wydał zbiory poezji: Elipsa (2010), Okolice Gerazy (2012), Arnion (2014), Pogrzeby wróbli (2017), Kołatanie (2019), Niteczka (2020), wybór wierszy Kroki (2021) oraz tom opowiadań Ulewa (2020). Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury (2017), laureatem konkursów: VII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Złoty Środek Poezji na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2010 za tom Elipsa (2011) oraz XI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego (2017). Niteczka, wydana w serii poetyckiej „Biblioteka Toposu”, została nominowana do Nagrody poetyckiej KOS im. Kazimierza Hoffmana za najlepszy tom wierszy 2020 roku. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Oddział Kraków.

 Wcześniej mogli Państwo posłuchać wierszy Wojciecha Kassa, Joanny Wicherkiewicz, Magdaleny Olejnik, Jolanty Stelmasiak, Moniki Milczarek, Agnieszki Jarzębowskiej i Piotra Groblińskiego. Spotkania „na żywo” i dodatkowo w pięknym otoczeniu sprzyjały wakacyjnemu odpoczynkowi. Bujaliśmy w poetyckich obłokach w pięknych okolicznościach przyrody nie tylko podczas tych spotkań, ale także w poniedziałki. Wtedy słuchaliśmy poetów, których już z nami nie ma: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Władysława Broniewskiego, Jarosława Iwaszkiewicza, Anny Kamieńskiej, Kazimiery Iłłakowiczówny, Adama Ważyka i Mieczysława Jastruna. Autorskie wykonania przydawały wierszom niezwykłej głębi. Słuchaliśmy również poetów pokolenia Kolumbów: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wacława Bojarskiego, Tadeusza Gajcego, Zdzisława Leona Stroińskiego i Andrzeja Trzebińskiego w interpretacji wybitnych polskich aktorów. W Letnim Ogrodzie Poetów nie mogło zabraknąć Patrona Roku 2021 Cypriana Kamila Norwida. Jego wiersze wybrzmiały dzięki głosom Tadeusza Łomnickiego, Ignacego Gogolewskiego i Gustawa Holoubka. Były też inne interpretacje – z muzyką Andrzeja Kurylewicza śpiewał Norwida Andrzej Nardelli, a z własną Czesław Niemen.

 Poezja wielkiego romantyka nie jest łatwa, ale sięgają po nią coraz to nowi wykonawcy. Jednym z nich jest Kuba Michalski. I to z nim spotkali się uczestnicy projektu „Letni Ogród Poetów”. Zaprosiliśmy Państwa koncert „Do kraju tego” w wykonaniu Kuby Michalskiego. Artysta komponuje muzykę nie tylko do wierszy Norwida, ale i innych znanych  poetów, a także do tekstów własnych. Występuje również z interpretacjami piosenek Cohena i Kaczmarskiego. Nagrał pięć płyt z zespołem „Cotton Cat”, oraz pięć albumów solowych. Był wielokrotnie nagradzany: między innymi w duecie z Justyną Bacz wygrał Festiwal Pieśni Leonarda Cohena w Krakowie.

Szczegółowe relacje ze wszystkich wydarzeń znajdziecie Państwo na stronach: www.pbp.sieradz.pl, www.kreatywnysieradz.pl, na profilach facebookowych Grupy Poetyckiej DESANT, Stowarzyszenia Kreatywny Sieradz, PBP w Sieradzu i CiK-u, a także w lokalnych mediach.

Zapewne jeszcze nie raz zaprasimy wszystkich do „Letniego Ogrodu Poetów”, by pobujać w poetyckich obłokach w pięknych okolicznościach przyrody!

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz