poniedziałek, 6 września 2021

„Fortepian Chopina” już wkrótce w Sieradzu

Już we wrześniu w pejzażu miasta pojawi się nowa rzeźba. Zostanie odsłonięta przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu. Biblioteka właśnie rozpoczęła realizację projektu „Fortepian Chopina” finansowanego przez Fundację LOTTO w ramach programu grantowego „Patroni Roku 2021”. Inspirowane tytułowym wierszem Cypriana Kamila Norwida dzieło wykona Dawid Klon.


Młody, utalentowany artysta pochodzi z Wodzisławia Śląskiego. Ma za sobą udział w Międzynarodowej Wystawie Zbiorowej w Miechowie „Pomiędzy – formą, materią, skalą”, wystawach zbiorowych „Wyczulenie” w Krakowie, „Anty – kruchość” w Olkuszu. Interesuje go szerokie spektrum nauk humanistycznych, jak sam pisze: w twórczości artystycznej najczęściej poruszam się w sferach luźno zahaczających o jungowską psychologię głębi, a zatem poruszam tematy emocji, duchowości oraz porządku świata w kontekście ludzkiego postrzegania. Ale materiałami, które najczęściej wykorzystuje, są te najcięższe, najtwardsze – kamień, beton i wszelakie metale, artysta jest bowiem między innymi absolwentem metalurgii na wydziale Metali Nieżelaznych Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Rzeźbiarz przyjechał do Sieradza, by obejrzeć miejsce, w którym rzeźba ma stanąć. Inspirowana wierszem Norwida musi wpisywać się w przestrzeń wokół biblioteki, a jednocześnie być dostępna dla widzów. Umieszczone zostaną na niej bowiem QR kody, które pozwolą obejrzeć filmiki z interpretacjami wierszy Patrona Roku 2021 w wykonaniu młodych ludzi - laureatów powiatowego konkursu recytatorskiego.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz