wtorek, 21 września 2021

Koncert z cyklu BAROKOWA ŁÓDŹ w ramach festiwalu Muzyka w Dawnym Sieradzu

Zapraszamy bardzo serdecznie na koncert łódzkiej orkiestry barokowej Altberg Ensemble, która wystąpi z gigantem oboju barokowego Alfredo Bernardinim w programie zatytułowanym: Händel - Rex! w którym to będzie dwóch królów - Händel i Bernardini - prowadzący cały koncert od oboju i grający również koncert solowy - tego nie można przegapić.


Koncert z cyklu Barokowa Łódź jest pierwszym koncertem, inaugurującym sieradzki festiwal Muzyka w Dawnym Sieradzu. Koncert odbędzie się w dniu 25 września o godzinie 18:00 w Klasztorze Sióstr Urszulanek w Sieradzu przy ulicy Dominikańskiej 16, liczba miejsc jest ograniczona.

 Alfredo Bernardini urodzony w 1961 roku w Rzymie. W roku 1981 przeniósł się do Holandii, aby pod kierunkiem Bruce'a Haynes'a i Ku Ebbinge, podjąć studia w zakresie gry na oboju barokowym i muzyki dawnej. W 1987 roku uzyskał dyplom solistyczny Królewskiego Konserwatorium w Hadze.

W 1985 roku był członkiem nowo powstałej European Union Baroque Orchestra. Występował w całej Europie, Rosjii, U.S.A., Kanadzie, Japonii, w Chinach, Korei, Malezji, Egipcie, Izraelu, Południowej Afryce i Australii jako członek wybitnych zespołow barokowych takich jak: Hesperion XX, Le Concert des Nations, La Petite Bande, The Amsterdam Baroque Orchestra, Das Freiburger Barockorchester, The English Concert, Bach Collegium Japan, Balthasar Neumann Ensemble i wielu innych. Brał udział w ponad 100 nagraniach. W 1989 roku założył wraz z braćmi Paolo i Alberto Grazzi zespół ZEFIRO. Jego nagrania z Zefiro, zdobyły wiele istotnych nagród takich jak: Cannes Classical Award  oraz Diapason d’Or  za rok 2009. Jako dyrygent, pracował z orkiestrami we Włoszech, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Holandii, Irlandii, Danii, Norwegii, Polsce, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Kanadzie, na Kubie, w Australii, Izraelu, a także z European Union Baroque Orchestra. W styczniu 2013 roku został doradcą i dyrygentem pierwszej orkiestry barokowej “El Sistema de Musica” w Wenezueli. Jego badania w zakresie historii instrumentów dętych były publikowane w międzynarodowych, prestiżowych periodykach. W latach 1992-2015 prowadził klasę oboju barokowego w Konserwatorium w Amsterdamie, a od roku 2014 jest profesorem w Mozarteum w Salzburgu. Wykładał także w latach 2002-2009 w Escola Superior de Musica de Cataluña w Barcelonie. Wielokrotnie był zapraszany jako profesor wizytujący przez akademie muzyczne, a także w ramach kursów mistrzowskich we Włoszech, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Austrii, Danii, Izraelu, Australii, Kanadzie, Wenezueli, na Kubie oraz w U.S.A.

 

Podczas koncertu zabrzmią utwory Georga Friedricha Händela, niemieckiego kompozytora późnego baroku, który dokonał syntezy barokowych osiągnięć muzycznych, zwłaszcza niemieckich, włoskich i angielskich. W 1727 roku stał się poddanym Wielkiej Brytanii. Jest narodowym kompozytorem tego kraju. Komponował liczne gatunki muzyki baroku, między innymi opery i oratoria. Händel zaliczany jest do najwybitniejszych twórców muzyki późnego baroku.

 

Łódzka Orkiestra Barokowa Altberg Ensemble jest młodym zespołem, powstałym w 2017 roku z inicjatywy wiolonczelisty Jakuba Kościukiewicza,  specjalizującego się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku, wykładowcy Akademii Muzycznej w Łodzi. Debiut zespołu miał miejsce 13 sierpnia 2017 roku w Tumie pod Łęczycą podczas Festiwalu Kolory Polski. W 2017  Altberg Ensemble wraz z zespołem tańca dworskiego Cracovia Danza brał udział w projektach edukacyjnych organizowanych przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Powstanie nowej orkiestry barokowej zostało docenione przez łódzkie środowisko artystyczne, co zaowocowało przyznaniem zespołowi Armatki Kultury 2017 – nagrody w plebiscycie magazynu kulturalnego Kalejdoskop na „najbardziej wystrzałowe wydarzenie kulturalne w 2017 roku” w kategorii muzyka.

W 2018 roku zespół wystąpił w Filharmonii im. A. Rubinsteina w Łodzi, w kościele św. Mateusza w Łodzi a także prowadzony przez wybitnego szwajcarskiego klawesynistę, organistę i dyrygenta Jörga-Andreasa Böttichera wziął udział w cyklu 200 Kantat Bacha na 200-lecie Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracował z wieloma śpiewakami, w tym z polskim tenorem Karolem Kozłowskim.

Zespół składa się z profesjonalnych muzyków grających na instrumentach historycznych lub ich wiernych kopiach. Muzycy używają strun jelitowych i smyczków barokowych. Stosują również historyczne praktyki wykonawcze, co wymaga nie tylko wszechstronnego wykształcenia w dziedzinie samej instrumentalistyki, ale również szerokiej wiedzy teoretycznej, a także doświadczenia. Wielu członków zespołu nabywa je współpracując z renomowanymi zespołami muzyki dawnej w kraju i zagranicą. W zależności od potrzeb repertuarowych zespół poszerzany jest o zaproszonych muzyków gościnnych. Repertuar zespołu obejmuje kameralne i orkiestrowe dzieła instrumentalne oraz wokalno-instrumentalne XVII i XVIII wieku.

 

Projekt Altberg Ensemble  ma na celu zintegrowanie środowiska wyróżniających się muzyków oraz absolwentów łódzkiej Akademii Muzycznej, a także umożliwienie zapoznania się z ich kunsztem publiczności całego regionu i kraju. Nazwa zespołu inspirowana jest postacią Emmy Altberg (1889-1983), klawesynistki i pianistki, uczennicy Wandy Landowskiej, która po II Wojnie Światowej otworzyła i prowadziła w PWSM w Łodzi pierwszą w Polsce klasę klawesynu. Źródło Organizator.


Łódzka Orkiestra Barokowa Altberg Ensemble na instrumentach historycznych wystapi w składzie:

Oboje

Alfredo Bernardini - obój, prowadzenie

Jan Hutek

 I skrzypce

Justyna Skatulnik (concertino I)

Katarzyna Cendlak

Juliusz Żurawski

 II skrzypce

Paweł Miczka (concertino II)

Debora Kramarek

Małgorzata Góraj

 Altówka

Magdalena Agatowicz

Wiolonczele

Jakub Kościukiewicz (concertino)

Anna Cierpisz

Kontrabas

Tomasz Iwanek

 Fagot

Kamila Marcinkowska

 Klawesyn

Ewa Mrowca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz