czwartek, 30 września 2021

Oszuści metodą na Blik znów atakują! Podszywają się pod znajomych. Bądźmy czujni!

W ostatnim czasie sieradzka policja otrzymała zawiadomienia od kilku mieszkańców naszego powiatu, którzy padli ofiarą oszustów na tzw. „blik”. Poszkodowani w niektórych przypadkach stracili duże sumy pieniędzy. Przestępcy podszywali się pod ich znajomych i prosili o pilną pożyczkę. Ostrzegamy – jeśli otrzymujesz za pomocą komunikatora prośbę o "pożyczkę "nie działaj pochopnie. Wystarczy sprawdzić czy osoba, która napisała rzeczywiście potrzebuje pomocy. Należy zrobić to przez BEZPOŚREDNI kontakt, na przykład DZWONIĄC do tej osoby! Tylko w ten sposób możemy faktycznie zweryfikować czy korespondujemy ze znajomym, czy też mamy do czynienia z oszustem.


Policjanci przestrzegają przed oszustwami metodą "na BLIK". Wszystko zaczyna się od tego, że przestępca przejmuje konto na portalu społecznościowym, następnie podszywa się pod znajomego i prosi o pilną pożyczkę. Niestety kolejna osoba dała się zwieść oszustom działającym tą metodą, przekazując im wygenerowane kody. Zmanipulowana przez przestępcę pokrzywdzona wygenerowała kody blik do   transakcji. Pamiętajmy, że nie należy nikomu udostępniać danych do kont bankowych, jak też przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych.

Przypominamy, że płatność kodem bilk jest natychmiastowa i nieodwracalna. Aby nie paść ofiarą oszustów radzimy weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Z reguły oszuści wyłudzający kod  nie wiedzą nic o osobach, pod które się podszywają, albo tylko tyle, ile wyczytały z ich przechwyconego konta. Jeśli mamy wątpliwości co do rzekomego bliskiego, najlepiej po prostu do niego zadzwonić.

Ostrzegamy – jeśli otrzymujesz prośbę o "pożyczkę "nie działaj pochopnie. Wystarczy jedynie sprawdzić czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. NALEŻY zrobić to przez bezpośredni kontakt na przykład DZWONIĄC do tej osoby! Tylko w ten sposób możemy faktycznie zweryfikować czy korespondujemy ze znajomym, czy też mamy do czynienia z oszustem. W przypadku, gdy weryfikacji dokonujemy przez komunikator czy mail w rzeczywistości piszemy z OSZUSTEM, który przejął konto naszego znajomego i się pod niego podszywa.
Pamiętajmy również, by nie klikać w nieznane linki i nie podawać numeru swojej karty płatniczej. Weryfikujmy otrzymane z banku SMS-y służące do autoryzacji. Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Źródło KPP Sieradz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz