czwartek, 30 września 2021

„W kręgu łódzkiej secesji”

Czym była secesja? W jaki sposób wpłynęła na życie społeczne i kulturalne? I jak odkrywać secesyjną Łódź – o tym mówiła w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Sieradzu doktor Wisława Jordan, historyk sztuki,wykładowca w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi, a także muzealnik i rzeczoznawca.


Łodzianka z wyboru. Od 1984 roku zajmuje się problematyką sztuki w Łodzi. Przedstawia ją na licznych sesjach naukowych Stowarzyszenia Historyków Sztuki, na wystawach i odczytach. 

Pisze artykuły, scenariusze i teksty do katalogów wystaw dotyczących głównie sztuki w Łodzi i Ziemi Łódzkiej. 

Specjalizuje się w tematach związanych z historią ubioru i architektury wnętrz i designu. Podczas spotkania opowiadała o pracy nad książką „W kręgu łódzkiej secesji”, o rozmowach z łodzianami, zbieraniu pamiątek i weryfikowaniu informacji. 

Przede wszystkim jednak zachęcała do samodzielnego odkrywania perełek secesyjnej architektury i sztuki podczas spacerów po Łodzi. 

W książce nie brakuje również śladów sieradzan, jak choćby Antoni Cierplikowski, Leopold Pilichowski, czy Anastazy Lepla. 

Spotkanie odbyło się w ramach „Sieradzkiego Festiwalu Literackiego CZyTAKI 2021”, realizowanego przez Grupę Literatki i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Sieradzu, finansowanego ze środków Miasta Sieradz i przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz