wtorek, 5 października 2021

Realizacja projektu pn." Błaszki – Katerini – nasza wspólna Europa 2021"

W ramach programu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Błaszkach, we współpracy z 4th Lyceum w Katerini, realizowali projekt pn.” Błaszki – Katerini – nasza wspólna Europa 2021”. Głównym celem projektu było zapewnienie naszym wychowankom, możliwości rozwoju osobistego poprzez zmianę ich postawy życiowej i przekonań dotyczących edukacji, siebie samych jako ludzi oraz swoich szans na sukces edukacyjny, osobisty i zawodowy.

(Zdjęcia Powiat Sieradzki, źródło Powiat Sieradzki)


Jednym z celów projektu było zintensyfikowanie współpracy międzynarodowej naszej jednostki oraz nawiązanie relacji z nowymi partnerami europejskimi. Kolejnym celem stało się podniesienie konkurencyjności naszej szkoły dla uczniów szkół podstawowych w regionie, którzy stoją przed decyzją o wyborze szkoły średniej. Celem realizacji projektu było także zachęcenie innych placówek szkolnych z naszego regionu do organizacji oraz udziału w projektach międzynarodowych oraz rozpropagowanie wśród nich wiedzy o dostępnych możliwościach finansowanych z funduszy europejskich. Kolejny cel to wzmocnienie zaangażowania nauczycieli w działania o wymiarze międzynarodowym, stworzenie im warunków do realizacji projektów europejskich oraz poszerzania doświadczenia zawodowego i projektowego, które w dalszej perspektywie przełoży się na poziom nauczania w naszej placówce.

33 uczniów naszej szkoły spędziło dwa tygodnie (od 19 września do 2 października br.) w miasteczku Platamonas w Grecji. Wyjazd edukacyjny poprzedzony był zajęciami z j. angielskiego, przygotowaniem kulturowym oraz przygotowaniem pedagogicznym i dotyczącym bezpieczeństwa. Podczas wyjazdu uczniowie poznali system szkolnictwa greckiego, odwiedzili publiczne 4th Lyceum w Katerini. W szkole, młodzież przygotowała i przedstawiła greckim rówieśnikom film i prezentację o Liceum Ogólnokształcącym w Błaszkach oraz prezentacje multimedialne na tematy: „Czym żyje Polska i Grecja”, „Historia Polski i Grecji”, „Kuchnia polska”, „Sport”, „Stereotypy a rzeczywistość – postrzeganie Grecji” oraz „Prezentację kulturową”. Uczniowie naszego liceum uczestniczyli w lekcjach w 4th Lyceum w Katerini. Był także element rywalizacji pomiędzy szkołami. Podczas szkolnego dnia sportu rozegrano turniej piłki nożnej chłopców, piłki siatkowej dziewcząt oraz partię szachową. Na sali gimnastycznej odbyły się zajęcia nauki narodowych tańców greckich. Nawiązały się nowe znajomości.

Uatrakcyjnieniem mobilności w czasie wolnym i podczas weekendu były wycieczki. Wyjazd do kompleksu klasztorów w Meteorach był świetną okazją do nauki o religii wyznawanej przez Greków. Młodzież zwiedziła wyspę Skiathos oraz złotą plażę Koukounaries. Podczas rejsu statkiem mieli okazję zobaczyć delfiny, nauczyć się greckich tańców narodowych. Uczniowie relaksowali się również na plaży Morza Egejskiego, przebyli wąwóz Enipeas, gdzie znajdują się wanny Afrodyty. Odbyła się wycieczka do podnóża Góry Olimp i zwiedzanie Masywu Olimpu, zwiedzanie miejscowości Litochoro - starego miasteczka, najwyżej położonego miejsca u podnóża Olimpu, zamku Platamonas, z niesamowitym widokiem na Morze Egejskie oraz miejscowości Leptokaria i Platamonas.

Oprócz zwiedzania niezwykłych miejsc uczniowie odpoczywali na plaży, kąpali się w Morzu Egejskim oraz w basenie na świeżym powietrzu. Brali udział w konkursach: „Platamonas w moim obiektywie”, „Taniec Zorby”, „Greccy Bogowie”, „Wywiad z Grekiem”, „Ikony”, zabawach ze śpiewem i tańcem, rozgrywkach i zawodach sportowych czy nauce podstawowych słów w języku greckim. Program mobilności był więc bardzo bogaty i atrakcyjny.

Podczas pobytu młodzież relacjonowała wykonywane zadania i zrealizowane wycieczki na profilach facebookowych. Odbywały się warsztaty informatyczne, które pozwoliły uczniom realnie ocenić wartość informacji zamieszczanych w Internecie. Zwieńczeniem projektu było rozdanie uczniom certyfikatów.

Wyjazd do Grecji stworzył uczniom naszej szkoły okazję do doskonalenia znajomości języka angielskiego, poznania kolebki kultury europejskiej oraz wymiany doświadczeń z greckimi rówieśnikami. Pobyt licealistów w Grecji dostarczył wielu miłych wrażeń i przeżyć, był ciekawą lekcją, niezwykłą przygodą i wspaniałym doświadczeniem, które na zawsze pozostanie w naszych wspomnieniach.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz