piątek, 29 października 2021

Sypią się mandaty za brak maseczek

Policjanci upominają osoby, które nie noszą na twarzach maseczek, tam gdzie to jest wymagane, czyli sklepy wielkopowierzchniowe, galerie, autobusy itp. Wymóg noszenia maseczek dotyczy także zaszczepionych osób. Jeśli nie nosisz w tych miejscach maseczki to masz pewny mandat. 


Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest nadal obowiązkowe w całym kraju. Nos  i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem. Za brak maseczki policjanci mogą nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych. Takie mandaty w ostatnich dniach posypały się w Sieradzu. Informacje o tej sytuacji uzyskaliśmy od naszych czytelników.

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.: na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej), w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie, w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej), w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta, w kinie i teatrze, u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu, w kościele i szkole, na uczelni, w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.).

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa?

Na świeżym powietrzu, w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku.


Tu znajdziesz wszystkie wytyczne dotyczące zachowania dystansu społecznego oraz zasad noszenia maseczek. https://www.gov.pl/web/koronawirus/dystans-spoleczny-i-maseczki .

 


3 komentarze: