wtorek, 23 listopada 2021

Kierowco, uważaj na dzikie zwierzęta!

W ostatnim czasie na drogach powiatu sieradzkiego doszło do kilku zdarzeń drogowych z udziałem dzikiej zwierzyny. Apelujemy do kierowców o ostrożność, szczególnie w okolicy pól i lasów. Zwracajmy szczególną uwagę zwierzęta, które w każdej chwili mogą wbiec wprost pod koła pojazdu. Zderzenie samochodu z leśnymi zwierzętami może być tragiczne w skutkach nie tylko dla zwierzęcia, ale także dla kierowcy i pasażerów.


W ostatnim czasie na drogach naszego powiatu odnotowaliśmy kilka takich zdarzeń. W minioną sobotę przed godziną 22.00 patrol sieradzkiej drogówki został skierowany na zdarzenie drogowe do miejscowości Kościerzyn. Jak ustalono kierujący oplem próbując ominąć sarnę, która nagle wybiegła przed nadjeżdżający pojazd stracił panowanie i uderzył w drzewo. Na szczęście nikt z podróżujących samochodem osób nie odniósł poważnych obrażeń. Do podobnego zdarzenia doszło w poniedziałkowe popołudnie na ulicy Sienkiewicza, gdzie kierująca fordem uderzyła w sarnę. W  tym przypadku skończyło się na stratach w mieniu, kobiecie  nic poważnego się nie stało.

Znak A18b, bo o nim mowa jest często spotykany na odcinkach dróg przebiegających przez tereny leśne. O tej porze roku przy złej widoczności szczególnie wczesnym porankiem czy wieczorową porą kierowca jest narażony na zderzenie z dzikimi zwierzętami. Pamiętajmy, że okres jesienny to czas migracji zwierzyny leśnej za pożywieniem i z tego też powodu najbardziej aktywne są o zmierzchu i świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu. Nie ignorujmy znaków ostrzegających o możliwości napotkania dzikich zwierząt na drodze. Należy pamiętać, że zwierzęta nie trzymają się utartych szlaków, omijających ciągi komunikacyjne, lecz często przebiegają przez drogę. Ubarwienie sierści bardzo utrudnia zobaczenie ich z bezpiecznej odległości. Nie wspominając o wykonaniu gwałtownego manewru pojazdem, co przy śliskiej nawierzchni jest bardzo niebezpieczne. Zdarza się również że zwierzę oświetlone reflektorami samochodowymi zatrzymuje się na jezdni.

Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas jazdy szczególnie w okolicach lasów, w których żyją dzikie zwierzęta. Kierowcy powinni pamiętać o  zwracaniu uwagi na znaki, które informują ich o zagrożeniach. Wybiegająca na drogę zwierzyna może być bardzo dużym niebezpieczeństwem.

Jadący z dużą prędkością kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować i wykonać manewr ominięcia przeszkody na drodze. Zderzenie z dzikim zwierzęciem może być bardzo groźne w skutkach. Jak wynika z policyjnych statystyk co roku kilkanaście osób traci życie w takich wypadkach. Najprostszym sposobem uniknięcia kolizji z dziką zwierzyną jest, po prostu, zdjęcie nogi z gazu. Zawsze gdy wjeżdżamy w tereny leśne, bądź takie w których mogą pojawić się dzikie zwierzęta odpuśćmy pedał gazu – to nam da większe szanse w chwili gdy na jezdnię wtargnie nieoczekiwany gość.

Pamiętajmy również o tym, że gdy już dojdzie do takiego wypadku na drodze, to nie zostawiajmy potrąconego zwierzęcia samemu sobie.

Kilka ważnych informacji:

  • podróżując drogami leśnymi warto stosować zasadę ograniczonego zaufania, szczególną czujność należy zachować o zmierzchu i o świcie, wtedy bowiem zwierzyna jest najbardziej aktywna;
  • należy bacznie obserwować pobocza drogi;
  • zwierzęta oślepione światłami reflektorów nie uciekają, najczęściej stają w bezruchu do momentu aż pojawi się kolejny bodziec – dlatego też widząc na drodze zwierzę należy użyć klaksonu;
  • kiedy na drodze pojawi się jedno zwierzę należy spodziewać się kolejnych, za nim najczęściej podążają inni członkowie stada;
  • należy zwracać uwagę na znaki i poruszać się z prędkością, która pozwoli na bezpieczną reakcję w przypadku pojawienia się na drodze zagrożenia.

Jeśli już dojdzie do zdarzenia z udziałem dzikiej zwierzyny, przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Następnie wezwać Policję informując o miejscu i okolicznościach zdarzenia. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz