poniedziałek, 6 grudnia 2021

Włącz wrażliwość i jedź bezpiecznie

W dniu dzisiejszym na drodze powiatowej 1719 we wsi Żelisław (Gmina Błaszki, powiat sieradzki), odbyła się akcja edukacyjna - Włącz wrażliwość. Jedź bezpiecznie -  Akcja zainicjowana oddolnie przez mieszkańców wsi Żelisław oraz uczniów szkół podstawowych z Błaszek i Gruszczyc.

(Materiał i zdjęcia Mikołaj Dorożała)


Akcja edukacyjna
Włącz wrażliwość. Jedź bezpiecznie.


Pierwsza taka akcja edukacyjna w woj. łódzkim, zainicjowana przez mieszkańców wsi Żelisław wraz z uczniami lokalnych szkół.


Kilka faktów

„Tak bardzo jesteśmy przyzwyczajeni do jechania ok. 70 km/h tam, gdzie powinniśmy 50, albo 50 tam, gdzie powinniśmy 30, że zwolnienie do obowiązującej prędkości sprawia, że czujemy się naprawdę dziwnie. Wrażenie potęgują inni kierowcy, którzy najpierw tworzą za naszym autem nerwowy sznurek, a potem zaczynają nas wyprzedzać.” Chyba wszyscy wiemy i doskonale czujemy jak bardzo powszechna jest tego typu praktyka na polskich drogach. Nasz kraj ma jedne z najgorszych statystyk wypadków śmiertelnych w całej Unii Europejskiej, w tym wypadków z udziałem pieszych. To bardzo poważny problem społeczny, który dotyczy nas wszystkich. Miliony Polaków żyjących na wsiach i w małych miasteczkach, wzdłuż tych tysięcy kilometrów dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych, mierzy się na co dzień z ogromnym niebezpieczeństwem i uciążliwym hałasem. W Polsce każdego roku ponad 1600 osób ginie w wypadkach drogowych, których bezpośrednią przyczyną jest najczęściej nadmierna prędkość. 72% wypadków ma miejsce w terenie zabudowanym. W 2019 roku `zginęło w Polsce 803 potrąconych przez samochody pieszych. Rocznie w Polsce ginie średnio 23 pieszych na każdy milion mieszkańców. W dniu 18 października 2021 roku zginął pieszy w Żelisławiu. Sprawcy tego śmiertelnego wypadku do tej pory nie udało się ustalić. 
Skąd pomysł?

Jako mieszkańcy Gminy Błaszki od wielu lat tak bardzo doświadczonej przez nadmierne obciążenie ruchem tranzytowym (brak obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 12), utrudniającym życie mieszkańcom i stwarzającym zagrożenie, jesteśmy bardzo wrażliwi na kwestię bezpiecznej infrastruktury drogowej. Na przestrzeni ubiegłego i obecnego roku doszło na terenie naszej gminy, a dokładnie na odcinku drogi powiatowej 1719 Błaszki - Gruszczyce do kilku niebezpiecznych zdarzeń drogowych, łącznie z wypadkiem śmiertelnym, który miał miejsce w dniu 18 października tego roku. Na początku 2021 roku, po serii niebezpiecznych zdarzeń, rozpoczęliśmy proces zbierania podpisów pod wnioskiem o poprawę bezpieczeństwa na drodze powiatowej biegnącej przez naszą wieś. Pod pismem podpisało się blisko 150 mieszkańców wsi Żelisław i Żelisław Kolonia. W rezultacie na-szych wielomiesięcznych starań, w dniu 16 listopada 2021 roku rozpoczęła się budowa nowego, platformowego przejścia dla pieszych wraz z ograniczeniem prędkości do 40 km/h wzdłuż całego odcinka drogi biegnącej przez wieś.
Jaki mamy cel?
Celem naszej akcji jest podniesienie świadomości kierowców w obszarze bezpiecznej jazdy w tere-nie zabudowanym oraz uwrażliwienie ich na perspektywę ludzi mieszkających na co dzień kilka metrów od ruchliwej drogi. Liczymy, że taka forma z udziałem lokalnych dzieci ma szansę uruchomić w kierowcach pokłady wrażliwości na drugiego człowieka. 
Wierzymy, że tworzenie bezpiecznej dla pieszych przestrzeni na drodze i w jej obrębie, ma sens. Jak podaje portal BRD24.pl taka polityka już przynosi efekty - „Nowe prawo, które nakazało kierowcom przepuszczać pieszych zanim wejdą na pasy, mocno na nich zadziałało. Liczba śmiertelnych wypadków powodowanych przez kierowców na przejściach spadła o blisko 40 proc. i to w porównaniu nawet do pandemicznego roku 2020.”
Jaką podają organizatorzy kampanii społecznej #Chodzi o Życie, przy potrąceniu nadmierna prędkość pojazdu w brutalny sposób zabiera szansę pieszemu na przeżycie:
50 km/h - 95% szans na przeżycie w przypadku potrącenia pieszego przez pojazd
70 km/h - 50% szans na przeżycie pieszego
Powyżej 100 km/h - 0% szans na przeżycie pieszego 

Organizatorzy akcji i wsparcie

Mieszkańcy wsi Żelisław, Żelisław Kolonia, blog Dobre Życie, Naturalnie, Szkoła Podstawa im. S. Staszica w Błaszkach, Szkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Gruszczycach przy wsparciu Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu - Wydział Ruchu Drogowego, Gminy Błaszki oraz Powiatowego Zarządu Dróg w Sieradzu.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz