środa, 12 stycznia 2022

Seniorze uważaj na oszustów! policja ostrzega !!!

Oszuści wykorzystują różne metody, aby wyłudzić pieniądze od starszych osób. Minionej doby fałszywy „policjant” próbował oszukać kilku mieszkańców Sieradza. Na szczęście kilku seniorów wykazało się czujnością i nie dało się zwieść oszustom. Niestety w jednym przypadku, przestępcy wyłudzili od starszych osób sporą sumę pieniędzy. Apelują o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi.

11 stycznia 2022 roku w godzinach popołudniowych 85-letni mieszkaniec Sieradza odebrał telefon od mężczyzny podającego się za policjanta. Rozmówca  twierdził, że z jego konta została skradziona część pieniędzy i jeżeli przechowuje w domu gotówkę, trzeba ją zabezpieczyć.  Senior potwierdził posiadanie sporej sumy pieniędzy. Rzekomy „policjant” oświadczył, że przyjdzie do domu ubrany „po cywilnemu” inny funkcjonariusz,  który w odpowiedni sposób je zabezpieczy. Podał nawet jego dane oraz numer legitymacji służbowej. Niedługo potem do mieszkania 85-latka i jego małżonki zapukał mężczyzna podający się za policjanta. Powiedział, aby wyjęli całą posiadaną gotówkę, którą opyli specjalnym proszkiem oraz sfotografuje.  Miało to zabezpieczyć pieniądze przed oszustami.  Nie pozwolił staruszkom zaglądać do pokoju z uwagi na szkodliwe dla zdrowia działanie proszku. Po paru minutach  fałszywy „policjant” spakował gotówkę. Wychodząc powiedział, aby zadzwonili na policję i potwierdzili wiarygodność jego wizyty. Kiedy senior skontaktował się z dyżurnym policji okazało się, że niestety zostali oszukani.

Systematyczne apele policji i prowadzone kampanie informacyjne spowodowały, że świadomość społeczeństwa co do metod działania oszustów jest coraz większa. Coraz częściej seniorzy orientują się, że ich rozmówca nie jest tym, za kogo się podaje. Nadal zdarzają się jednak sytuacje, że osoby starsze tracą czujność i dają się zwieść oszustom. Oszuści wykorzystują empatię i łatwowierność starszych osób. Przedstawiając nieprawdziwe historie, podszywając się pod członków rodziny, a nawet policjanta czy prokuratora, nakłaniają seniorów do przekazania pieniędzy, które niekiedy stanowią oszczędności całego życia.

Przypominamy!

Prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy. Nie poprzestają na kontakcie telefonicznym, oraz nie zwracają się do osób postronnych o pomoc w realizacji działań operacyjnych. W przypadku odebrania takiego telefonu należy natychmiast się rozłączyć i powiadomić policję. Każdorazowo warto wszystko gruntownie sprawdzić i nie ulegać namowom ani groźbom przestępców.

Policja ostrzega!

·        Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych ani adresu!

·        Nigdy nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!

·        Nie ufaj nieznanym rozmówcom i sprawdzaj przekazywane przez nich informacje!

·        Zawsze najpierw rozłącz połączenie telefoniczne, aby wybrać inny numer!

·        Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!

·        Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!

·        Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!

·        Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.

·        Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.

·        Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.

·        Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.

Pamiętaj:

Policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon!

Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz