niedziela, 13 marca 2022

„Znam swój język ojczysty” już po raz piąty!

Antonimy, synonimy, frazeologizmy, zdania wielokrotnie złożone to tylko niektóre z zadań, z jakimi mierzyli się uczestnicy piątej edycji konkursu „Znam swój język ojczysty”. Zaprosiliśmy do udziału uczniów klas ósmych szkół podstawowych i klas pierwszych szkół średnich z całego powiatu.

Język ojczysty jest czymś, czego sami nie wybieramy. Nie oznacza to jednak, że nie możemy go pokochać, a do tego konieczne jest poznanie obiektu uczuć. W języku polskim piękne jest to, że jest bogaty, różnorodny i zaskakujący, ale zawsze znajdziemy w nim słowa, związki frazeologiczne czy metafory, za pomocą których wyrazimy nawet najtrudniejsze uczucia albo opiszemy najbardziej  skomplikowane historie.

W tegorocznej edycji swoich sił próbowało 17 osób, a jak przyznały autorki pytań, Wiesława Kruszek i Ewa Jaśkiewicz, był to najtrudniejszy konkurs z dotychczas organizowanych. Młodzież najpierw pisała krótkie dyktando, później rozwinąć zadany temat, używając formy opisu sytuacji. Na koniec musieli rozwiązać czternaście zadań z gramatyki i ortografii. Wszystko to w półtorej godziny!

Chcielibyśmy nagrodzić wszystkich, ale konkurs to konkurs. Oczywiście, wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział i upominki książkowe, ale na podium stanęły tylko trzy osoby: III miejsce zajęła Julita Tomaszewska, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Sieradzu, II miejsce – Aleksandra Drynkowska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im. Władysława Reymonta w Sieradzu.

Pierwsze miejsce i nagrodę specjalną im. Iwony Matejko-Fengler, tablet ufundowany przez PHU Ortus Janusza Fenglera, wywalczyła Emilia Kacprzak, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Sieradzu. Ona również zabrała statuetkę „Mistrz języka polskiego” również ufundowaną przez Janusza Fenglera.

Gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom. Do zobaczenia za rok.

O języku polskim rozmawialiśmy z jurorkami tegorocznej edycji, Panią Ewą Jaśkiewicz i Wiesławą Kruszek, kliknij, aby wysłuchać MP3.

Dlaczego ten konkurs odbywa się w PBP w Sieradzu, rozmawiałem z Małgorzatą Jurkowska Dyrektor PBP w Sieradzu, kliknij, aby wysłuchać MP3.

Jeszcze przed kongresem rozmawiałem z jedną z uczestniczek Leną Olejnik, kliknij, aby wysłuchać MP3.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz