piątek, 29 kwietnia 2022

Młodzi dla ziemia, Ziemia dla młodych

Uczniowie "Jagiellończyka" w kwietniu wzięli udział w ponadnarodowej mobilności współfinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach projektu ''Młodzi dla Ziemi, Ziemia dla Młodych - wspólnie zawalczmy o lepsze jutro''.

W ramach mobilności mieli okazję zaczerpnąć wiedzy w pięknych okolicznościach przyrody – w Leptokari – mieście położonym w regionie Macedonia, u podnóża Masywu Olimpu.

Przez 10 dni Nasi uczniowie wykonywali liczne  zadania projektowe m.in mieli też okazję poznać jak funkcjonuje tzw. smart hotel, w jaki sposób pozyskuje się ciepłą wodę i energię oraz jak Grecy radzą sobie z zanieczyszczeniem wód.

Uczniowie systematycznie odwiedzali również Liceum Partnerskie w Katerini, gdzie odbyła się m.in. debata oksfordzka, do której byli przygotowani  w stu dwudziestu procentach.

Nasza młodzież nawiązała też nowe przyjaźnie z młodzieżą grecką , co przypieczętowali  wspólnym tańcem sirtaki i rozegranym meczem siatkówki.

Będąc w Grecji uczniowie i opiekunowie mogli ujrzeć niezwykłe piękno przyrody – z jednej strony wysokie góry pokryte śniegiem, a z drugiej Morze Egejskie i wysokie palmy. Miejsca, które zobaczyli, można wymieniać bez końca; Litochoro, Saloniki, Mesangala, wąwóz Epineas, Kalambaka, Dolina Tembi czy Stary Panteleimon.

Na zakończenie, uczniowie otrzymali certyfikaty, które zwieńczyły ich ciężką pracę, ale również stały się motywacją, aby zawalczyć o lepsze jutro.

Pierwsza część zdjęć została wykonana przez uczniów w ramach naszego autobusowego konkursu fotograficznego. Źródło I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz