Światowy Dzień Akordeonu obchodziliśmy 17 maja, ale w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Sieradzu dopiero w czwartek, 19 maja wykładami, warsztatami i koncertami akordeonistów zostało uczczone święto akordeonistów.
(Za zdjęcia i materiał dziękujemy panu Sławomirowi Cieślakowi)
Już o godzinie 10 uczniowie ze szkół muzycznych w Pabianicach, Zduńskiej Woli, Sieradzu i Wieluniu oraz sympatycy akordeonu mieli okazję wysłuchać multimedialnego wykładu Pawła Nowaka o historii akordeonu. Wykład był ilustrowany zdjęciami instrumentów z Muzeum Akordeonów w Kościerzynie. Obfitował również w filmy ukazujące grę na akordeonie w różnych zakątkach świata. Mogliśmy usłyszeć jak grają historyczne instrumenty. Wszyscy mieli niepowtarzalną okazję dotknąć i spróbować zagrać na instrumentach pochodzących z kolekcji Pawła Nowaka.
Po szybkim posiłku, który zafundowała uczestnikom „Cyi w Sieradzu” restauracja McDonald`s wszyscy uczniowie stworzyli międzyszkolną orkiestrę akordeonową i pod kierunkiem Pawła Nowaka pracowali nad utworem Krzysztofa Naklickiego „Andzia idzie do lasu” pochodzącego ze Suity Kaszubskiej. W krótkim czasie udało się „dostroić” orkiestrę.
W koncercie uczniów czterech szkół muzycznych wzięli udział najzdolniejsi uczniowie. Zaprezentowali oryginalną literaturę akordeonową prezentując tym samym ogromne możliwości brzmieniowe akordeonu.
Koncert, na który wszyscy czekaliśmy rozpoczął się o godzinie 18. Międzyszkolna orkiestra akordeonowa zaprezentowała efekt warsztatowej pracy, po czym pan Paweł Nowak zaprezentował się w solowym koncercie. Wykonał przede wszystkim swoje kompozycje, ale nie zabrakło również w jego recitalu utworów należących do klasyki muzyki akordeonowej.
Organizatorem spotkań młodych akordeonistów pod nazwą „Cyja w Sieradzu, czyli bliskie spotkania III stopnia z akordeonem” była Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Sieradzu oraz Towarzystwo Muzyczna FERMATA.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz