piątek, 20 maja 2022

Jest przetarg na rozbudowę Sieradzkiego Centrum Kultury

Ponad 1,6 tys metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, blisko 7 tys. metrów sześciennych kubatury budynku, sala kinowa, konferencyjna, pracownie i ogromne foyer - to chyba najbardziej skrócony opis inwestycji, której efektem będzie rozbudowa Sieradzkiego Centrum Kultury. (Źródło Urząd Miasta Sieradz).


Nowy budynek SCK powstanie pomiędzy ul. Warszawską i placem przed Teatrem Miejskim. Obiekt o nieregularnym kształcie na planie litery "L" na poziomie 1 piętra łączyć się będzie z istniejącym budynkiem Centrum. Główne wejście zlokalizowane będzie od strony placu. Do budynku będzie można wejść również przez dwa wejścia od strony ul. Warszawskiej. Na parterze w przestrzeni foyer znajdować się będą dwie klatki schodowe prowadzące na piętro, bufet, kasa, sanitariaty i przeszklony dach doświetlający całą wewnętrzną przestrzeń. W części zachodniej budynku znajdować się będą m.in. sale muzyczne oraz prób. Na piętrze umiejscowione zostaną pracownie plastyczne, rzeźby, malarstwa oraz ceramiki.


Od strony ul. Warszawskiej powstanie trzykondygnacyjna część budynku, w której znajdzie się przede wszystkim sala kinowa na 100 miejsc a także sala plastyczna wraz z pomieszczeniem technicznym oraz pomieszczenia magazynowo-gospodarczo-socjalne. Warto też podkreślić, że od tej strony zachowana zostanie historyczna elewacja obecnie istniejącej kamienicy, która zostanie wkomponowana w bryłę nowego budynku. - Myślę, że większość sieradzan doskonale kojarzy tę kamienicę w sąsiedztwie siedziby KRUS przy ul. Warszawskiej. Po zmianach planowanych w ramach rozbudowy Sieradzkiego Centrum Kultury, mieszkańcy zyskają nie tylko nowoczesną salę kinową, ale ta przestrzeń miasta zmieni poważnie swoje oblicze stając się jego kolejną wizytówką naszego miasta - podkreśla Paweł Osiewała, prezydent Sieradza.

Za projektem rozbudowy SCK stoi pracownia projektowa Archidom z Raciborza. W projekcie wykorzystano także pomysły z koncepcji rozbudowy Centrum, stworzone przez sieradzkiego architekta Roberta Dekę.

Miasto Sieradza na inwestycję pozyskało 13,5 mln zł z programu Polskiego Ładu i 600 tys. z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wcześniej udało się również zdobyć 65 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przygotowanie dokumentacji projektowej

Dotychczasowe warunki lokalowe obecnego Sieradzkiego Centrum Kultury, szczególnie w dobie tak dynamicznego rozwoju sfery kulturalnej sprawiają, że SCK prowadzi swoją działalność edukacyjno-kulturalną w dużo mniejszym zakresie, niż wynika to z zapotrzebowania naszego regionu. Obecna siedziba SCK mieści się w budynku wzniesionym w XIX w., który pierwotnie pełnił funkcję stajni pocztowej. W 1870 roku Rada Opiekuńcza Dobroczynności Publicznej powiatu sieradzkiego na wniosek swego przewodniczącego Stefana Nowickiego, zakupiła obiekt na publicznej licytacji za sumę 800 rubli z zamiarem urządzenia w nim sali teatralnej. Dochody płynące z tytułu jej użytkowania miały zasilić budżet ochronki dla dzieci. Prace remontowo-adaptacyjne z inicjatywy doktora Józefa Stanisławskiego, a nadzorowane przez budowniczego powiatowego ukończono w 1874 roku.

Firmy, które chciałby podjąć się wykonania rozbudowy SCK swoje oferty mogą składać do 6 czerwca do godz. 10.30. Urząd Miasta zastrzegł w postępowaniu możliwość wyłonienia najkorzystniejszej oferty w formie negocjacji.

Zwycięzca przetargu będzie miał 17 miesięcy na wykonanie inwestycji, licząc oczywiście od daty podpisania umowy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.