Spotkania z nim to zawsze niepowtarzalne chwile podczas, których zabiera nas w odległe zakątki świata ciepłym głosem opowiadając o swoich wspomnieniach jakie zapisał na kartach książek. Nie inaczej będzie tym razem. Mamy przyjemność zaprosić Was 9 maja na godz. 17:00 na spotkanie z Marcinem Kydryńskim, autorem książki "O wschodzie", która stała się przyczynkiem do naszego spotkania. Rezerwujcie czas!
„W zimowe dni drugiego roku wielkiej choroby, nie ruszając się z domu, wróciłem na Wschód. Przez dwa miesiące, codziennie o wschodzie słońca siadałem nad moimi zdjęciami sprzed dwudziestu pięciu lat, przeglądałem dzienniki dawnych wypraw. Wracałem do książek o filozofii, kulturze i dziejach Dalekiego Wschodu. Powstało kilkadziesiąt wspomnień, refleksji, swoistych „oddechów przeszłości”. Różnią się od siebie objętością, formą, stylem, z pewnością stopniem poczucia humoru (niektóre wydają się zabawne, inne wprost przeciwnie) tak jak różny bywał w tych dniach człowiek, który je spisywał. Stały się swoistą terapią, ale też nieuchronnie kroniką tęsknoty i lęku. Przede wszystkim zaś, jak bodaj wszystko, co piszę i fotografuję, próbą zatrzymania tego, co minione. Utrwalenia, co pojedyncze”.
O Wschodzie jest książką intymną, chwilami wręcz ostentacyjnie, dojmująco szczerą. Autor nazywa ją swoją duchową autobiografią. Wraca nie tylko na Wschód, ale i do świata dzieciństwa, pierwszych miłości, olśnień w sztuce i dramatu utraty najbliższych.
„Wierzę, że że przywołana przy tej okazji osobista antologia myśli Wschodu przyniesie Państwu, w te i przyszłe niełatwe dni, pewne pocieszenie”.
Marcin
Kydryński – radiowiec, wędrowiec, fotograf. Autor i kompozytor piosenek,
producent płytowy, organizator koncertów i festiwali. Od 1989 roku był jednym z
filarów radiowej Trójki. Odszedł w geście protestu przeciw upolitycznieniu
stacji i od lipca 2020 roku prowadzi autorską audycję w Radiu Nowy Świat.
Uhonorowany medalem Ordem de Merito przez prezydenta Portugalii, za promocję
kultury tego kraju. Autor książek: Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu
(1993), Chwila Przed Zmierzchem (1996), Pod Słońce (1999), Biel. Notatki z
Afryki (2016), Muzyka Moich Ulic (2017). W 2020 roku ukazała się Dal, drugi tom
zapowiedzianej „Afrykańskiej trylogii”, zbiór esejów wokół starych fotografii z
epoki kolonizacji. Rocznik 1968. Mieszka w Warszawie, Lizbonie i na farmie nad
Liwcem. Źródło PBP Sieradz.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz