poniedziałek, 9 maja 2022

Marcin Kydryński - spotkanie autorskie

Spotkania z nim to zawsze niepowtarzalne chwile podczas, których zabiera nas w odległe zakątki świata ciepłym głosem opowiadając o swoich wspomnieniach jakie zapisał na kartach książek. Nie inaczej będzie tym razem. Mamy przyjemność zaprosić Was 9 maja na godz. 17:00 na spotkanie z Marcinem Kydryńskim, autorem książki "O wschodzie", która stała się przyczynkiem do naszego spotkania. Rezerwujcie czas!

„W zimowe dni drugiego roku wielkiej choroby, nie ruszając się z domu, wróciłem na Wschód. Przez dwa miesiące, codziennie o wschodzie słońca siadałem nad moimi zdjęciami sprzed dwudziestu pięciu lat, przeglądałem dzienniki dawnych wypraw. Wracałem do książek o filozofii, kulturze i dziejach Dalekiego Wschodu. Powstało kilkadziesiąt wspomnień, refleksji, swoistych „oddechów przeszłości”. Różnią się od siebie objętością, formą, stylem, z pewnością stopniem poczucia humoru (niektóre wydają się zabawne, inne wprost przeciwnie) tak jak różny bywał w tych dniach człowiek, który je spisywał. Stały się swoistą terapią, ale też nieuchronnie kroniką tęsknoty i lęku. Przede wszystkim zaś, jak bodaj wszystko, co piszę i fotografuję, próbą zatrzymania tego, co minione. Utrwalenia, co pojedyncze”.

O Wschodzie jest książką intymną, chwilami wręcz ostentacyjnie, dojmująco szczerą. Autor nazywa ją swoją duchową autobiografią. Wraca nie tylko na Wschód, ale i do świata dzieciństwa, pierwszych miłości, olśnień w sztuce i dramatu utraty najbliższych.

„Wierzę, że że przywołana przy tej okazji osobista antologia myśli Wschodu przyniesie Państwu, w te i przyszłe niełatwe dni, pewne pocieszenie”.

Marcin Kydryński – radiowiec, wędrowiec, fotograf. Autor i kompozytor piosenek, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali. Od 1989 roku był jednym z filarów radiowej Trójki. Odszedł w geście protestu przeciw upolitycznieniu stacji i od lipca 2020 roku prowadzi autorską audycję w Radiu Nowy Świat. Uhonorowany medalem Ordem de Merito przez prezydenta Portugalii, za promocję kultury tego kraju. Autor książek: Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu (1993), Chwila Przed Zmierzchem (1996), Pod Słońce (1999), Biel. Notatki z Afryki (2016), Muzyka Moich Ulic (2017). W 2020 roku ukazała się Dal, drugi tom zapowiedzianej „Afrykańskiej trylogii”, zbiór esejów wokół starych fotografii z epoki kolonizacji. Rocznik 1968. Mieszka w Warszawie, Lizbonie i na farmie nad Liwcem. Źródło PBP Sieradz.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.