środa, 22 czerwca 2022

Bezpieczne wakacje 2022

Podczas ubiegłorocznych wakacji tj. 25 czerwca do 31 sierpnia 2021 roku na drogach woj. łódzkiego doszło do 478 wypadków drogowych, w których rannych zostało 593 osoby. 31 z nich to wypadki śmiertelne, w których śmierć poniosły 33 osoby. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego odnotowaliśmy o 60 wypadków mniej. Spadek wypadków dotyczy zarówno ogólnej liczby takich zdarzeń, jak i ofiar śmiertelnych tj. o 6 i rannych o 40. Pomimo wielu apeli oraz prowadzonych działań profilaktycznych, podczas działań „Bezpieczne wakacje 2021” na drogach województwa łódzkiego zatrzymano 1313 kierujących. Podczas ubiegłorocznych wakacji w województwie łódzkim utonęło 10 osób. Zróbmy razem wszystko aby tegoroczne były bezpieczniejsze !

Podczas całego roku szkolnego odwiedzamy dzieci i młodzież wyczulając na różnego rodzaju zagrożenia oraz  ucząc bezpiecznych zachowań. Mamy nadzieję, że zaprocentuje to w okresie wakacyjnym.

W trakcie  pikniku zorganizowanego 21 czerwca 2022 roku  na terenie łódzkiego Arturówka policjanci, ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego woj. łódzkiego, operatorzy numeru alarmowego 112 oraz pracownicy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi,  propagowali właściwe zachowania na akwenach, w tym zasady bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków tonięć i utonięć osób.

Przeprowadzono symulację akcji ratunkowej, w stosunku do osoby tonącej, wykorzystując przy tym sprzęt, który dysponują ww. służby, jak również pokazano w jaki sposób można podjąć akcję ratunkową samemu, bez posiadania profesjonalnego sprzętu ratowniczego.  
W czasie wydarzenia  można było odwiedzać stanowiska poszczególnych służb, tj. policji, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łodzi, Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łodzi oraz Straży Miejskiej w Łodzi, na których odbywały się warsztaty i konkursy, w zakresie bezpieczeństwa i profilaktyki zagrożeń, na które szczególnie mocno narażone są dzieci i młodzież.

Policja zaprezentowała swoje najnowsze pojazdy oraz umundurowanie służbowe. Można było zasiąść za kierownicą motocykla, nieoznakowanego radiowozu policji z videorejestratorem, jak również Ambulansu Pogotowia Ruchu Drogowego, przy wykorzystaniu, którego policjanci na co dzień realizują czynności podczas wypadków drogowych.
Uczestnicy wydarzenia mieli wyjątkową okazję do założenia narko – i alko- gogli, które symulują skutki używania narkotyków i alkoholu (dezorientacja, zaburzenia percepcji, zawroty głowy, brak koncentracji, zniekształcenia obrazu). Można było przymierzyć umundurowanie policjanta (hełm, tarcza, sprzęt pododdziałów zwartych), pełniącego służbę podczas zabezpieczenia imprez masowych, w tym meczy piłki nożnej.
Zachecaliśmy  do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłaszać m. in. informacje o zaobserwowanych tzw. „dzikich kąpieliskach”, miejscach niebezpiecznych na terenach wodnych czy przypadki utonięć.
Funkcjonariusze Straży Miejskiej z Łodzi zaprezentowali swoje działania ze szczególnym uwzględnieniem pracy Eko- i Animal- Patrolu oraz profilaktyki społecznej. Na stoisku można było również zobaczyć patrol konny. Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Łodzi mówili o bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu oraz korzystaniu z akwenów, pokazali jak bronić się przed pogryzieniem przez psa.
Nasz Partner – Miejski Ośrodek Sportu i rekreacji w Łodzi, przygotował wyjątkowe aktywności sportowe – strzelanie z łuku, softball, strzelanie do bramki.
W czasie trwania pikniku odbywały się równolegle inne pokazy, tj.  szkolenia psów służbowych, pierwszej pomocy oraz taktyk i technik interwencji policyjnych.
W tym dniu, każdy uczestnik imprezy  miał okazję porozmawiać ze wszystkimi przedstawicielami służb mundurowych i ratowniczych, którzy będą opowiadać o swojej pracy i służbie.
Przewidziano gry, zabawy oraz konkursy profilaktyczne, za które laureaci otrzymali nagrody oraz upominki.  
Cel nadrzędny – edukacja dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, tak aby wszystkie nasze pociechy, całe i zdrowe wróciły z wakacji do swoich domów, przedszkoli, szkół, … do nas.

Przypominamy tez o punktach kontroli autobusów 

Oraz o możliwości sprawdzeń za pośrednictwem strony  https://bezpiecznyautobus.gov.pl/ Źródło KPP Sieradz.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz