wtorek, 21 czerwca 2022

Kierowca z 4 promilami ujęty przez świadka

Świadek ujął 45-latka, który mając prawie 4 promile alkoholu w organizmie wsiadł za kierownicę forda. Mężczyzna posiadał orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów. Nieodpowiedzialnemu kierowcy grozi do 5 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. Dziękujemy za reakcję, która być może zapobiegła tragedii.

19 czerwca 2022 roku około godziny 19.00 dyżurny sieradzkiej policji został powiadomiony o ujęciu nietrzeźwego kierowcy w miejscowości Chojne. Skierowani na miejsce policjanci zastali kobietę, która wskazała kierowcę forda będącego prawdopodobnie pod wpływem alkoholu. Z jej relacji wynikało, że kiedy stała pod sklepem zobaczyła zaparkowanego przy chodniku forda obok którego stała grupa mężczyzn. W pewnej chwili jego kierowca próbował odjechać, wykonując „podejrzane” manewry. Ostatecznie auto zatrzymało się na  środku jezdni. Szybko podbiegła do tego samochodu i wyjęła kluczyki  ze stacyjki. Kierowca forda wysiadł z auta. Wyraźnie widać było, że jest pijany. Czuć było od niego alkohol i miał problem z utrzymaniem równowagi. Kobieta o całym zdarzeniu powiadomiła policję. W tym czasie trzej pasażerowie forda wysiedli z niego i uciekli. Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce ustalili, że kierowcą forda był 45-letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego. Badanie stanu trzeźwości wskazało, że ma on prawie 4 promile alkoholu w organizmie. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach okazało się, że posiada on orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów.

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz wysoka grzywna. Natomiast za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Dziękujemy świadkowi za właściwą reakcję. Nietrzeźwi kierujący są ogromnym  zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach. Policja apeluje, widzisz nietrzeźwego kierującego - reaguj! O każdej niepokojącej sytuacji można powiadomić policję dzwoniąc pod numer 112. Przypominamy, że każdy świadek przestępstwa ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej, który wynika z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Należy natomiast pamiętać, że taką osobę niezwłocznie trzeba przekazać policji. Źródło KPP Sieradz.

 

2 komentarze:

  1. Szkoda że po Burzeninie i Witowie nie jeżdżą, śmiech na sali obywatele łapią kierowców a policja leży

    OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.