środa, 20 lipca 2022

Uwaga na oszustwa metodą "na BLIK" oraz podczas sprzedaży na OLX

W ostatnim czasie sieradzka policja otrzymuje wiele zgłoszeń od mieszkańców naszego powiatu, którzy padli ofiarą oszustów na tzw. „blik” oraz podczas sprzedaży na platformie OLX. Poszkodowani w niektórych przypadkach stracili duże sumy pieniędzy. Ostrzegamy – jeśli otrzymujesz za pomocą komunikatora prośbę o "pożyczkę "nie działaj pochopnie. Zachowaj również wzmożoną czujność podczas sprzedaży internetowych oraz upewnij się czy nie rozmawiasz z oszustem.

W ostatnim czasie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Sieradzu  otrzymali wiele zgłoszeń  o oszustwach za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego. Oszuści przełamując elektroniczne zabezpieczenia do komunikatora, w imieniu pokrzywdzonych wysyłali wiadomości do znajomych z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Swoją prośbę tłumaczyli różnie: chwilowym brakiem gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku czy zrobieniem przelewu oraz niemożnością zrobienia tego ze swojego konta, koniecznością zrobienia atrakcyjnych cenowo zakupów. Na czym polega oszustwo metodą na BLIK? Otóż polega ono właśnie na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Proceder robi się coraz bardziej popularny.

Ostrzegamy – jeśli otrzymujesz za pomocą komunikatora prośbę o "pożyczkę "nie działaj pochopnie. Wystarczy jedynie sprawdzić czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Należy zrobić to przez BEZPOŚREDNI kontakt, na przykład DZWONIĄC do tej osoby! Tylko w ten sposób możemy faktycznie zweryfikować czy korespondujemy ze znajomym, czy też mamy do czynienia z oszustem.

Wielu pokrzywdzonych pada również ofiarą  oszustwa podczas sprzedaży na portalu OLX. Cyberprzestępcy udając potencjalnego klienta, nawiązują ze sprzedającym kontakt poprzez komunikator Whatsapp. Podsyłają fałszywe linki do płatności na OLX czy InPost. Pokrzywdzony zostaje zmanipulowany i wprowadzony w błąd, przez co pochopnie wpisuje w formularz dane bankowe umożliwiające logowanie. W ten sposób oszust wchodzi w posiadanie cennych informacji pozwalających mu na samodzielne logowanie do konta ofiary, tym samym kradzież dostępnych środków, ale również zaciągnięcie kredytów.

Pamiętajmy, by nie klikać w nieznane linki i nie podawać numeru swojej karty płatniczej. Weryfikujmy otrzymane z banku SMS-y służące do autoryzacji. Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Źródło KPP Sieradz.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz